Quantcast
Channel: PROMOSPRAVY.sk - Ostatné
Viewing all 62 articles
Browse latest View live

Môžete hlasovať za príspevky na aprílový OSS Víkend Bratislava

$
0
0

Logo Spoločnosti pre otvorené informačné technológie, zdroj: soit.skV apríli sa v Bratislave uskutoční najväčšie víkendové stretnutie vývojárov a používateľov otvorených technológií na Slovensku.  Vaše hlasy rozhodnú, ktoré prednášky a workshopy sa objavia v programe konferencie OSS Víkend Bratislava. V ankete si môžete vybrať spomedzi 28 návrhov podľa tém a abstraktov.

OpenSource Víkend 2016 je štvrtý ročník odborného podujatia, ktoré je venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom. Akciu organizuje od 9. a 10. apríla Spoločnosť pre otvorené informačné technológie v pavilóne fyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Na konferencii je vítaný každý, vstup je voľný a nie je nutná registrácia.

V prvom kole prípravy podujatia je k dispozícii týchto 28 návrhov na prednášky, ktoré sú uvedené v abecednom poradí podľa autora príspevku:

1) Bednár Juraj: Najzaujímavejšie open-source projekty na ktorých aktívne participujem (60 min.)

Abstrakt: Ako si trénovať mozog, nástroje na prácu s jazykom, tekuté QR kódy, ako sa nestratiť v spleti e-mailov, ako vytuniť Linux a OS X command line a ďalšie open-source projekty, čiarové kódy pre platby na Slovensku, do ktorých aktívne prispievam alebo ich tvorím: github.com/jooray?tab=repositories, github.com/essential-data, github.com/digmia

2) Bechynský Štěpán: Arduino pro každého (45 min.)

Abstrakt: Potřebujete ovládat otevírání oken ve skleníku podle teploty a vlhkosti? Chcete vědět, jakou máte teplotu v lednici? Hodil by se vám ukazatel vzdálenosti auta od zdi ve vaší garáži? Chcete vědět, kde je vaše auto nebo jízdní kolo? Na všechno toto existují nějaká hotová zařízení, která můžete nějak přiohnout – nebo si můžete postavit vlastní! Nejspíš to nebude lepší, levnější ani hezčí než to, co seženete v obchodě, ale postavíte si to sami, přesně na míru, a něco se přitom naučíte! Spoustu takových věcí, a ještě mnohem víc, si postavíte s Arduinem. Stačí jen vědět, jak na to! V přednášce uvidíte, jak začít a jak to celé funguje.

3) Bechynský Štěpán: Workshop Arduino (2-3 hod.)

Abstrakt: Jsem jeden ze zakladatelů projektu arduino101.cz. Mohu tedy udělat i praktický workshop. Účastníci musí umět programovat, mít vlastní laptop, operační systém je jedno. Účastníkům půjčím Arduino s připojeným výukovým shieldem.

4) Cenek Štěpán: Puppet Introduction (45 min.)

Abstrakt: Introduction to Puppet: an OSS configuration management tool. It uses its own declarative language to describe system configuration. This presentation will teach you how to make first steps (resources, classes, modules...).

5) Eischmann Jiří: Jak měníme distribuci desktopových aplikací v Linuxu (45 min.)

Abstrakt: Přednáška se bude primárně věnovat dvěma technologiím, na kterých pracuje desktopový tým Red Hatu: AppStream a XdgApp. AppStream je na distribuci nezávislý formát pro psaní metadat k aplikacím, na základě kterých lze sestavit katalog aplikací podobný třeba Google Play nebo App Store. XdgApp je kontejnerová technologie pro sestavování, distribuci a instalaci aplikací bez závislosti na distribuci. V budoucnu by měla výrazně usnadnit práci především tvůrcům aplikací třetích stran.

6) Grác Marek: Spolupráca open-source firmy s univerzitou (30 min.)

Abstrakt: O spolupráci priemyslu s univerzitami sú popísané stohy papieru. Tento príspevok sa zameria na open-source firmu a jej možnostiach na akademickej pôde. Pre obe strany to totiž býva nová skúsenosť a tak nie je úplne jednoduché nájsť spoločnú reč. Po pochopení odlišností, si ukážeme ako by takáto spolupráca mohla vyzerať na príklade pôsobenia Red Hatu v Brne.

7) Hanečák Peter: Open Data Node – Open Source pre Open Data (30 min.)

Abstrakt: V rokoch 2013 az 2015 prispel projekt COMSODE k vytvoreniu produkčnej verzie platformy Open Data Node (ODN) – nástroja, ktorý uľahčuje niektoré scenáre publikovania otvorených údajov a celkovo pomáha tým, čo zverejňujú (alebo aj tým čo používajú) Open Data spravovať a spracúvať svoje údaje. ODN integruje viaceré Open Source nástroje do jedného celku. Účelom príspevku je teda popísať architektúru ODN, jednotlivé nástroje ako aj ich úlohu v celku. Ozrejmím aj aktuálny stav implementácie, kontribútorov a kontext spolupráce s "upstream" projektami.

8) Horníček Tomáš: Nasadenie open source v korporácii (45 min.)

Abstrakt: Vývoj nasadenia open source softvéru v korporácii za posledných 16 rokov. Aká bola jeho penetrácia vtedy, a aká je teraz? V ktorých oblastiach je možné ho použiť? Aké sú skutočné dôvody nasadenia open source softvéru a čo reálne bráni jeho nasadeniu? Príďte si vypočuť, aké sú moje skúsenosti s nasadením open source produktov vo firme, ktorá poskytuje služby a podiskutovať o tom, čo bráni jeho rozsiahlejšiemu nasadeniu.

9) Hrušecký Michal: Jak se změnilo openSUSE (45 min.)

Abstrakt: Projekt openSUSE prošel minulý rok mnohými změnami a radikálně se změnil systém vydávání celé distribuce. Nyní jsou k dispozici dvě diametrálně odlišné verze – Tumbleweed (rolling distro) a Leap (konzervativní stable distro). Proč ke změnám došlo a jak to vlastně funguje, o tom bude tato přednáška.

10) Hrušecký Michal: Tntnet – pišme weby v C++ (30 min.)

Abstrakt: V dnešní době musí mít vše svůj webový frontend. Co ale dělat, pokud máte závislosti na spoustě knihoven a váš projekt je napsaný v C nebo C++? Odpovědí je Tntnet – webový framework pro psaní webu v C++. Napíšete web, zkompilujete, prilinkujete k webserveru a web je na světe. Přednáška ukáže jak to celé funguje a představí i zajímavě souvisejíci knihovny, které však lze použít i pro běžné programování.

11) Chovanec Michal: Q-learning – umelá inteligencia na obzore? (45 min.)

Abstrakt: Ako zabezpečiť učenie stroja v situácií keď ani jeho tvorca nevie stanoviť žiadané správanie v každom časovom okamihu – vie len cieľový stav a ako sa doň dostať musí algoritmus nájsť sám. Klasické učenie je založené na minimalizácií chyby – v každej iterácií sa stanovuje rozdiel medzi ziadaným a skutočným spravanim a je tak možné adaptovať systém. Q-learning poskytuje jednu z ciest, ako učiť systémy na základe odmien len v niekoľkých stavoch – teoreticky stačí vedieť odmeniť len cieľový stav. Využitie tohto prístupu nachádza uplatnenie od robotiky až po počítačové hry (učiaci sa agenti) V príspevku bude ukázané ako Q-learning funguje, ako interpretovať Q-funkciu (funkciu ohodnotení konaní) v pamäti pre priestory kde počet rozmerov je často väčší ako 4 (ale konečný) a nejaké ukážky ako to chodí. Všetko samozrejme napísané v C++ a C, s OSS kompilátormi g++ a gcc.

12) Kalivoda Martin, Ofúkaný Miloslav: GIS hosting Webmap postavený nad open-source technológiami je realitou (30 min.)

Abstrakt: Webové GIS (geografické informačné systémy) aplikácie začínajú byť silným prostriedkom na tvorbu, správu, analýzu a distribúciu priestorových informácií. Postupom času prichádza na trh množstvo open-source nástrojov na ich tvorbu. Avšak možností, ako umiestniť vyvinutú GIS aplikáciu na web, nie je veľa. Preto prichádzame s ideou GIS hostingu Webmap, ktorý by užívateľom (študentom, učiteľom, freelancerom a firmám) umožnil bez komplikácií sprevádzkovať svoju webovú GIS aplikáciu na internete. Chceme odprezentovať beta verziu administrátorského rozhrania Webmapu, postavenom nad open-source technológiami a hľadáme aj Teba do nášho vývojárskeho tímu, aby si nám pomohol pretaviť naše idey do reality.

13) Kanianský Viliam: Koncept Drupalu (45 min.)

Abstrakt: Drupal má svoj špecifický koncept, ktorým odlišuje od iných systémov. Je to koncept, ktorý sa prakticky používa už od Drupal5 až po najnovší Drupal8. Rád by som ho na prednáške priblížil.

14) Kaplan Věroš: Icinga2 – moderní monitorovací systém (45 min.)

Abstrakt: Monitorovací systém Vám umožní dozvědět se o problémech ve Vaší síti a mezi Vašimi počítači dříve, než se projeví. Místo “hašení problémů” jim tak můžete předcházet. Jedním z monitorovacích systémů je Icinga, aktuálně ve verzi Icinga 2. Ukážeme si, jak Icinga 2 funguje, jak se nasazuje, co se od ní dá čekat a nějaká doporučení.

15) Kaukič Michal: Jupyter notebook – revolúcia vo vzdelávaní? (45 min.)

Abstrakt: Bude pohovorené o vývoji IPythonu a jeho zovšeobecnení – viacjazykovom webovom zápisníčku Jupyter. Na konkrétnych ukážkach uvidíme, aké má tento nástroj možnosti pre názorné učenie sa.

16) Marko Richard: Open-source Hardware (60 min.)

Abstrakt: Ako pomáha otvorený hardware akcelerovať výskum a vývoj alebo prelet svetom otvoreného hardware a pridružených komunít. Jeho význam a uplatnenie v robotike, 3d tlači, CNC výrobe a mnohých iných sférach. Predstavenie a ukážky populárnych projektov z jednotlivých kategórií.

17) Repiský Andrej: Multiplatformný vývoj aplikácií v Qt (15 min.)

Abstrakt: V príspevku zhrniem svoje skúsenosti s vývojom (hlavne mobilných) aplikácií v Qt. Porovnám Qt s natívnymi nástrojmi (Android a iOS SDK) a ďalšími multiplatformnými nástrojmi.  Zmienim sa tiež o licencii a jej praktických dôsledkoch (Qt je k dispozícii pod GPL/LGPL/komerčnou licenciou).

18) Rintel Ľubomír: Namespaces v Linuxe (45 min.)

Abstrakt: Izolácia aplikácií v kontajneroch sú jedným z najvýznamnejších trendov v Linuxe za posledné roky. Sú postavené na technológií menných priestorov (namespaces). Menné priestory umožňujú vytvárať viac inštancií prostriedkov, ktoré boli tradične v systéme zdieľané všetkými procesmi. Prednáška sa primitívnou formou pokúsi priblížiť ich možnosti a princíp ich fungovania poslucháčovi, ktorý nový vývoj v Linuxe nesleduje práve s prehnaným entuziazmom.

19) Rusnák Pavol: Decentralizovaný a distribuovaný Internet a prečo by nás mal zaujímať (45 min.)

Abstrakt: Základné kamene, na ktorých je vybudovaný dnešný Internet, ako ho väčšina z nás pozná a používa, sa zásadne za posledných 20 či 30 rokov nezmenili. Spoločnosť, naopak, za tú dobu prekonala viaceré obrovské zmeny a dostávame sa do štádia, kedy začína byť nutné tieto kamene zrevidovať, prípadne zmeniť spôsob ich používania, aby sme dokázali naďaľej zachovávať hodnoty, ktoré sú dôležité pre modernú civilizáciu.

20) Semančík Radovan: Projekt midPoint: ako pár bláznov išlo bojovať s obrami (45 min.)

Abstrakt: V roku 2010 jedna megakorporácia zožrala inú megakorporáciu. Nič zvláštne by na tom asi nebolo, keby tá zožratá firma nebola Sun Microsystems. Tam, kde sa rúbe drevo lietajú triesky. V tomto prípade tých triesok bolo viac ako obyčajne. A jednou z tých triesok sme boli aj my. Vtedy začal v jednom starom dome za Bratislavou projekt. Ten projekt vyrástol a dnes konkuruje technologickým gigantom po celom svete. Nie, nebudeme rozprávať tisíckrát opakovaný príbeh "stártapu". Nebudeme hovoriť o peniazoch, potenciáloch a obchodných úspechoch. Budeme hovoriť o technológií, vedení projektu a spolupráci. O tom akú úlohu zohral otvorený softvér, dobrý návrh systému a správny tím.  Budeme hovoriť o tom, ako vytvoriť skvelú technológiu trebárs aj na konci sveta a aj bez veľkých peňazí. A hlavne o tom, čo všetko sa dá dosiahnuť, keď sa stretne pár správnych bláznov.

21) Semančík Radovan: Úvod do adresárových služieb a protokolu LDAP (60 min.)

Abstrakt: LDAP je jeden z najpoužívanejších protokolov na prístup k zdieľaným databázam používateľov (adresárovým službám). Takmer každá organizácia má databázu používateľov v adresárovej službe, aj keď o tom možno nevie. LDAP protokol je preto veľmi užitočný nástroj na jednoduché a rýchle riešenia správy identít. Aj napriek tomu však vnútorné fungovanie LDAP protokolu zostáva pre bežných inžinierov tak trochu záhadné. Táto prednáška sa bude snažiť vysvetliť základné princípy adresárových služieb, protokolu LDAP a spôsobov ako sa tento protokol používa v praxi. Ukážeme ako sú dáta v adresárových službách uložené, ako k nim správne pristupovať, čo znamenajú pojmy ako DIT, DN, RDN, ako je to vlastne s autentifikáciou voči adresárovým službám a podobne. Prednáška je primárne určená pre začiatočníkov a mierne pokročilých, ale zrejme ani skúsenejší používateľ sa nudiť nebude.

22) Shadura Andrej: Yocto and OpenEmbedded at Collabora (30 min.)

Abstrakt: How use of Yocto and OpenEmbedded helps corporations migrate to free software. Technologies developed under Yocto Project umbrella, most imporantly, OpenEmbedded Core, BitBake and Poky make creating customised embedded Linux distributions very easy, and with the layer architecture they use the separation of proprietary and free software compoments becomes significantly simpler. This talk discusses a specific example how such a distribution was created, reducing amount of non-free or non-mainlined software used by one of hardware vendors.

23) Slovák Peter: Infrastructure as Code s pomocou OpenStack a SaltStack (45 min.)

Abstrakt: Koncept Infrastructure as Code má v oblasti správy infraštruktúry mnoho výhod - urýchľuje vývojový cyklus, zaisťuje jednotné správanie rovnakých komponentov a umožňuje jednoduché horizontálne škálovanie služieb. Pre využitie týchto vlastností však potrebujeme platformu ktorá dovoľuje rýchle testovanie zmien a nástroj ktorým infraštruktúru popíšeme a definujeme.Kombinácia virtualizačnej platformy OpenStack a konfiguračného manažmentu SaltStack predstavuje jednu z možností, ako pri tvorbe infraštruktúry použiť praktiky z vývoja softvéru – jej prvky môžu využívať dedičnosť, verziovanie, izolovanie do prostredí alebo budovanie celku viacerými developermi súčasne.

24) Srnka Tomáš: vpsFree.cz – linuxový server od neziskovky (30 min.)

Abstrakt: Sme neziskové združenie ľudí zo Slovenskej a Českej republiky, ktorí sa rozhodli si sami prevádzkovať virtuálne servre pre svoje potreby. Kladieme si za cieľ mať naprostú väčšinu informácií verejných – či už technických alebo finančných. vpsFree.cz vzniklo ako priama reakcia na nepružnosť a premrštené ceny komerčných poskytovateľov v ČR a SR v roku 2009 s 1 serverom a pár členmi. Dnes nás je už viac ako 920. Cieľom prednášky je priblížiť fungovanie neziskového združenia po technickej aj netechnickej stránke.

25) Strbačka Martin: Turris Omnia (45 min.)

Abstrakt: Turris Omnia je bezpečný a výkonný open-source router s funkcí automatických bezpečnostních aktualizací. V této přednášce bude shrnuta motivace pro start projektu, jeho cíle, způsob financování a další zajímavosti z projektu.

26) Šechný Martin: Moderný webdizajn – prístupnosť, bezpečnosť, súkromie a marketing (45 min.)

Abstrakt: Zápas o dáta – webdizajnér sa snaží efektívne využiť dostupné technológie, marketing sa snaží maximalizovať zisk a používateľ sa stáva tovarom s čoraz väčšou cenou. Prečo otravný súhlas s použitím cookies nič nerieši? Webdizajn – čo áno a čo nie? Nastavenie prehliadača, odporúčané postupy, tipy pre moderný webdizajn bez starých aj nových zlozvykov.

27) Varga Robert: OpenDaylight, made in Slovakia (60 min.)

Abstrakt: Vo svete sieťových technológii sa za posledných pár rokov skloňuje Software Defined Networking (SDN). Pred štyrmi rokmi sa za touto skratkou skrývali uzavreté riešenia kontrolujúce jednoduché switche cez jednoduchý protokol. Dnes je SDN správny buzzword a znamená pre každého niečo iné, ale určite nie uzavreté riešenie. OpenDaylight vznikol ako Collaborative Project na pôde Linux Foundation v roku 2013. Jeho misiou bolo vytvoriť otvorený 'SDN controller'. Za tri roky svojej existencie radikálne zmenil pohľad na to, čo znamená 'mať SDN' a akú úlohu v tomto svete 'SDN controller' zohráva. Povieme si v skratke o tom, čo to vlastne OpenDaylight je, ako vyzerá vo vnútri (a prečo), aj aké to je pracovať na Open Source projekte spolu s ľuďmi po celom svete, a tiež ako do toho všetkého zapadajú nadšení našinci.

28) Vrabec Lukáš: Povinné riadenie prístupových práv aj vo Vašom systéme? (60 min.)

Abstrakt: Bezpečnosti Linuxových operačných systémov je nutné venovať patričnú pozornosť, reagovať na aktuálne hrozby útokov a držať krok so zabezpečovaním najmodernejších technológii. V tejto prednáške si ukážeme, ako povinné vynucovanie prístupových práv implementované SELinuxom dokáže ochrániť Váš systém. Budú vysvetlené novinky technológie SELinux a demonštrovaná úspešná ochrana systému na reálnych príkladoch. Záverom si predstavíme kam sa bude SELinux uberať v nasledujúcich rokoch. Volám sa Lukáš Vrabec pracujem na projekte SELinux ako Software Engineer v spoločnosti Red Hat, som maintainer pre balíky selinux-policy pre distribúcie Fedora a Red Hat Enterprise Linux.

Do 3. marca 2016 môžete hlasovať v ankete a vybrať si najviac 8 príspevkov, ktoré vás najviac zaujímajú. Váš výber pomôže organizátorom pri zostavovaní programu.


V programe konferencie Junior Internet vystúpi Ondrej Vrábel s Pinf hrami pre autistické deti

$
0
0

Vpravo Ondrej Vrábel – víťaz celoslovenskej súťaže Junior Internet v kategórii JuniorLEARN, foto: AMAVETSúťaž Junior Internet už po jedenástykrát umožní mladým nadšencom počas tri a pol minútovej verejnej prezentácie predložiť na posúdenie svoje projekty, tvorivú činnosť na internete a ďalšie vízie. Uverejňujeme finálny program celoslovenskej konferencie Junior Internet, ktorá sa uskutoční už tento piatok a sobotu na Fakulte informatiky a informačných technológiíu STU v Bratislave.

Do šiestich súťažných kategórií Junior Internetu sa prihlásilo 72 súťažiacich so 66 projektami. Ide o mladých tvorcov webu, grafiky, programátorov aplikácií alebo nezávislých blogerov. Šancu stať sa internetovou osobnosťou ponúka Asociácia pre mládež, vedu a techniku už tradične počas mesiaca knihy a internetu.

Práve Junior Internet sa už v predchádzajúcich ročníkoch stal pre mladých nadšencov internetu odrazovým mostíkom do sveta informačných technológií. Napríklad len 14-ročný Ondrej Vrábel, víťaz minuloročného Junior Internetu, bude mimo súťaž prezentovať ako sa raketovo rýchlo zmenil jeho život za jeden rok. Jeho didaktické počítačové hry pomáhajú veľkému počtu mentálne postihnutých detí a Pinf hry naďalej zdokonaľuje a slúžia už aj pre autistické deti.

Pre súťažiacich v kategórii JuniorLEARN je pripravený workshop Ako úspešne prezentovať projekt a viesť tímovú komunikáciu, ktorý povedie Mgr. Miloslav Ofúkaný, vedúci Amavet klubu č. 962, zakladateľ projektu WebMap a člen rečníckeho klubu Slovenskí Toastmasters.

Zdroj článku: 

Program komunitného podujatia OSS Víkend Bratislava s praktickým workshopom o Arduine

$
0
0

Cez víkend 9. a 10. apríla 2016 sa na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave uskutoční štvrtý ročník komunitného podujatia OSS Víkend, ktoré je venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom.

Organizátorovi, Spoločnosti pre otvorené informačné technológie, prišlo 28 návrhov na prednášky a workshopy, za ktoré v ankete hlasovalo 109 účastníkov (podľa IP adries).

10 najžiadanejších prednášok v ankete budúcich účastníkov OSS Víkendu Bratislava 2016, foto: ossden.soit.sk

V sobotu sa uskutoční praktický workshop o Arduine. Účastníkom bude zapožičané Arduino s pripojeným výukovým shieldom. Potrebujú vedieť programovať, mať vlastný notebook (nezáleží na operačnom systéme) a predlžovačku.

logo Arduino, foto: arduino.cc

Rodinný program Prstom na mape k výstave Strach z neznámeho

$
0
0

Kunsthalle KIDS: Prstom na mape, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle BratislavaPozývame vás na workshop Prstom na mape, počas ktorého si s prítomnými vymeníte odpovede na otázky: Akých 5 najdôležitejších vecí by ste si so sebou zobrali, ak by ste odchádzali na víkend k starým rodičom, na prázdniny k moru, keby ste leteli na Mesiac alebo by ste navždy odchádzali do inej krajiny? Čo by nám pri cestovaní nemalo chýbať a čo o nás prezrádzajú rôzne preukazy?

Rodinné programy v Kunsthalle Bratislava prepájajú súčasné umenie s osobnými skúsenosťami a ponúkajú zážitok s vlastnej tvorivosti. Sú určené pre rodičov s deťmi od 3 do 13 rokov.

Výstava Strach z neznámeho, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Program workshopu, ktorý tematicky súvisí s výstavou Strach z neznámeho, bude zameraný na cestovanie, pozriete sa ako cestujú ľudia, ktorí museli opustiť svoje domovy a vytvoríte si vlastný druh "občianskych preukazov". Prihlášky s uvedením mema a veku dieťaťa pošlite do piatka 1. apríla na vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk. Program trvá 60 až 90 minút, vstup je voľný a za dieťa v galérii zodpovedajú rodičia.

Vyhodnotenie 11. ročníka súťažnej konferencie Junior Internet

$
0
0

foto: Daniel OndraJedenásty ročník súťažnej konferencie Junior Internet, ktorý sa konal opäť na akademickej pôde Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity, potvrdil, že pre žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska je silným, až životným podnetom na ďalšie smerovanie do sveta informačných technológií. Preto je aj logická každoročná záštita fakulty, čo zdôraznila pri záverečnom hodnotení aj dekanka prof. Ing. Mária Bieliková, PhD.

V roku nášho predsedníctva Rady Európskej únie je nosnou témou Slovenska rozvoj talentu. Preto na podujatí, na ktorom Asociácia pre mládež, vedu a techniku svojou organizáciou a mravenčou prácou dáva už jedenásť rokov priestor rozvoju talentu, nechýbala ani záštita Dušana Chreneka, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR. Organizátori sa potešili aj záštite Slovenskej komisie Organizácie spojených národov pre výchovu a vzdelávanie, vedu a kultúru – UNESCO. Tieto silné morálne ocenenia Junior Internetu sa dočkali aj výborných prezentácií 72 súťažiacich žiakov z celého Slovenska so 66 projektami. Pre mladých grafikov, programátorov a blogerov to bola príležitosť odprezentovať za 3 a pol minúty svoje práce v šiestich súťažných kategóriách.

Otvorenie Junior Internet 2016, foto: Daniel Ondra

Najpočetnejšie zastúpenie majú každý rok kategórie JuniorWEB a JuniorDESIGN, ktoré sú vekovo rozdelené do podkategórií: žiaci do 15 rokov a starší nad 15 rokov. Víťazom mladších žiakov v JuniorWEB-e sa stal Ondrej Vrábel s projektom denbez.sk, ktorý aj v minulom roku zvíťazil so svojimi didaktickými počítačovými Pinf hrami. DeňBez má jednoduchý, ale silný slogan: „Jeden deň, v ktorom spravíme výnimku, môže zmeniť veľa vecí...“. Ondrej mal v úvode podujatia aj prednášku o tom, ako sa po minuloročnom víťazstve zmenil život jeho a užívateľov Pinf hier - mentálne postihnutých. V kategórii starších žiakov JuniorWEB zvíťazil Dominik Mery s internetovým obchodom prémiových slovenských vín tvojevino.sk.

Ondrej Vrábel, foto: Daniel Ondra

Oskar Majoroši v kategórii mladších žiakov JuniorDESIGN získal prvé miesto za „Portfólio“ viacerých prác pre rôzne spoločnosti. Medzi staršími žiakmi zvíťazila Ema Klučovská. Jej „Prezentácia na Artstation“ zobrazovala najmä príšery. Ako nám povedala: „Môj celoživotný sen je stať sa dizajnérkou príšer do hier a filmov.“ Napríklad robot Alienbot bol jej prvý robot, ktorého navrhla a umiestnil sa v prvej desiatke najlepších robotov v Hollywoodskej súťaži. Ema získala súčasne aj Cenu dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

foto: Daniel Ondra

Aplikácia pre zjednodušenie a urýchlenie prezerania autobusových liniek v Prešove „MHD Prešov“si získala pozornosť hodnotiteľov a pre autora Mareka Gogoľu znamenala víťazstvo v kategórii JuniorAPP.

Tím žiakov – Martina Pitáková a Dávid Duda získali prvé miesto v kategórii JuniorLEARN so „Systémom na tvorbu testov pre učiteľov a testovanie žiakov EXAMPLO“, ktorý prináša zapojeným učiteľom jednoduchosť použitia a ušetrí veľa času. K dispozícii sú rôzne typy otázok, možnosť doplnenia zvukovým sprievodom, zdieľanie testov medzi učiteľmi i vnútro-školská komunikačná platforma. Za Examplo získali aj Cenu dekanky FIIT STU.

foto: Daniel Ondra

Na Slovensku nemá obdobu a ide o jedinečný projekt – takto možno charakterizovať prvý slovenský portál, venujúci sa novinkám a recenziám na čoraz populárnejšie čínske smartfóny, tablety, či iné zariadenia FónyzČíny.sk. Prvé miesto v kategórii JuniorBLOG zaň získali Kristián Hrušovský, Juraj Vasek a Dávid Igaz.

V poslednej kategórii JuniorTEXT išlo o prezentovanie textov na vyhlásenú tému  „Ako by malo Slovensko viesť Európu?“. Zvíťazila Andrea Lengvarská, ktorá ako sedemnásťročná prezentovala svoju prácu, zamyslenie, „Šesť mesiacov príležitostí“.

Účastníci Junior Internet 2016, foto: Daniel Ondra

Predsedom sedemčlennej hodnotiacej komisie bol bývalý súťažiaci na prvých ročníkoch Junior Internetu a neskôr aj absolvent Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ľuboš Demovič. Ako nám povedal, „pri hodnotení sme prihliadali na obsah, nápad, prevedenie, ale aj umenie prezentácie! Mladí itečkari tak mali tri a pol minúty šance nás presvedčiť o svojich ambíciách. Presvedčili nás všetci a konkrétne umiestnenia sú len zrovnaním ich kvalít“.

Ľuboš Demovič, foto: Daniel Ondra

Podujatie je okrem organizácie Asociáciou pre mládež, vedu a techniku náročné aj finančne. Náklady na ubytovanie, stravovanie a bohaté ceny pomohli zabezpečiť nasledovní partneri konferencie: Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Bratislavský samosprávny kraj, Microsoft, Active 24, QBSW, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Zones.sk, Vacuumlabs, WebSupport, Gopas, EvitaPress, ESET, Partnerstvá pre prosperitu, The Spot, Principio MSD. Medzi mediálnymi partnermi boli tradične PROMOSPRAVY.sk.

Zdroj článku: 

Na podujatí OSS Víkend Bratislava ťa čaká panelová diskusia Profesionálne použitie open source softvéru

$
0
0

Plagát OSS Víkend Bratislava 2016, zdroj obrázka: Veronika Kolpaščikovová

Cez víkend 9. a 10. apríla 2016 sa v priestoroch Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave koná prednáškové podujatie OSS Víkend, na ktorom vystúpi 27 prednášateľov zo Slovenska a z Českej republiky. Naviac sa uskutoční praktický workshop o Arduine a čaká ťa aj panelová diskusia Profesionálne použitie open source softvéru.

Komunitné podujatie organizuje Spoločnosť pre otvorené informačné technológie v spolupráci s vedením Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Prednášky budú na jednej strane zamerané na technické aspekty vývoja a budúcnosti operačného systému Linux a jeho nástrojov, na druhej strane však odznejú aj prezentácie určené pre širšie publikum. Medzi prednášajúcimi sa nachádzajú poprední slovenskí a českí odborníci z akademickej a komerčnej sféry. Pozrite si podrobný program, v ktorom je zaradený aj workshop o Arduine.

Plagát OSS Víkend Bratislava 2016 na stiahnutie, zdroj obrázka: Veronika Kolpaščikovová

Súčasťou podujatia bude v sobotu 9. apríla o 16:00 aj panelová diskusia na tému Profesionálne použitie open source softvéru. Účastníci diskusie reprezentujú slovenské aj zahraničné firmy, v ktorých hrajú otvorený softvér a rozsiahle open source projekty významné úlohy: Juraj Bednár (Digmia), Róbert Varga (projekt OpenDaylight), Radovan Semančík (projekt midPoint), Tomáš Horníček (Orange), Gabriel Lachman (EEA  a iniciatíva Slovensko.Digital).

Srdečne pozývam priaznivcov OSS do diskusie, pretože panelisti budú odpovedať aj na takéto otázky:

  • Ako vnímate kvalitu open source produktov?
  • Dosahujú open source projekty potrebnú kvalitu a dokážu konkurovať komerčnému softvéru?
  • Často sa stretávam s názorom, že open source je zadarmo. Pritom vývoj kvalitného softvéru je náročná a drahá záležitosť. Ako vy vnímate tento
  • rozpor a ako vidíte financovanie open source projektov?
  • Tvrdí sa, že pre správny open source projekt je kľúčová komunita a spolupráca. Ako toto tvrdenie vnímate pri profesionálnom použití softvéru?
  • Je "komunitný" softvér dosť dobrý?
  • Ako vidíte spoluprácu v komunite?
  • Participujete v komunite alebo sa komunitám skôr vyhýbate?

Miloslav Ofúkaný, člen organizačného výboru OSS Víkend Bratislava 2016

Pozvánka na krst hry ChemPlay

$
0
0

Logo spoločenskej hry ChemPlayNa Gymnáziu Jura Hronca na Novohradskej ulici č. 3 v Bratislave sa dňa 27.4.2016 uskutoční krst spoločenskej hry ChemPlay.

Hru ChemPlay vymysleli Adrián Hegedűš a Ivana Kravárová, ktorí sú študentmi Gymnázia Jura Hronca v Bratislave. Krásu anorganickej chémie chcú hravou formou priblížiť všetkým vekovým kategóriám.

ChemPlay je nová didaktická hra určená predovšetkým pre ôsme a deviate ročníky základných škôl plus prvé ročníky stredných škôl. Vo verzii pre začiatočníkov ju však dokážu hrať aj deti na prvom stupni ZŠ. Zábavná a príťažlivá forma žiakov navádza, aby komunikovali a navzájom si pomáhali. Objavujú tak čaro tímovej práce a popri tom sa učia chemické prvky, reakcie a zlúčeniny. Náročnosť sa dá stupňovať a okrem názvov prvkov a anorganického názvoslovia sa dajú overiť aj vedomosti o skupenstve prvkov či rozložení elektrónov na vrstvách.

Krst v stredu 27. apríla o 17:00 bude moderovať Hanka Skljarszka. Krstnými rodičmi budú Alenka Ďuránová a Juraj Kemka. Vašu účasť prosím potvrďte vyplnením prihlášky do 25.4.2016.

Vďaka podpore sponzorov, úspešnej crowdfoundingovej kampani občianskeho združenia SOVA, oceneniam hry v súťažiach aj príspevku Pedagogického vydavateľstva Didaktis sa podarilo previesť prototyp spoločenskej hry do výroby. Hra ChemPlay sa bude po krste expedovať do škôl a ďalším záujemcom o chémiu.

Veľké poďakovanie patrí Ing. Anne Kravárovej, vedúcej AMAVET klubu č. 959, za neúnavnú prácu so žiakmi ako aj Mgr. Veronike Adamčíkovej z OZ SOVA za podporu nadaných detí.

Zdroj článku: 

Rodinný program Krajina snov k výstave Strach z neznámeho

$
0
0

Kunsthalle KIDS: Krajina snov, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle BratislavaPozývame vás na rodinný program Krajina snov, ktorý sa koná v rámci Medzinárodného dňa detí. Každý z nás už cestoval do susedného mesta, okolitých a možno aj vzdialených krajín. Niekedy cestujeme aj prstom na mape, vo svojej fantázii, alebo prostredníctvom rozprávkových príbehov. Ako by mala vyzerať tvoja krajina snov, čo by v nej nemalo chýbať?

Rodinné programy v Kunsthalle Bratislava prepájajú súčasné umenie s osobnými skúsenosťami a ponúkajú zážitok s vlastnej tvorivosti. Workshop Krajina snov sa koná v sobotu 4. júna 2016 so začiatkom o 10:00 a je určený pre rodičov s deťmi od 3 do 10 rokov.

Výstava Strach z neznámeho, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Program workshopu, ktorý tematicky súvisí s výstavou Strach z neznámeho, bude zameraný na cestovanie, pozrieme sa ako cestujú ľudia, ktorí museli opustiť svoje domovy. Spoločne si vytvoríme krajinu podľa našich predstáv a zistíme, či je takou aj tá naša, v ktorej žijeme. Program trvá 90 minút, vstup je voľný a za dieťa v galérii zodpovedajú rodičia. Prihlášky s uvedením mena a veku dieťaťa pošlite do piatka 3. júna na vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk.


Medzinárodné leto v Bratislave už po piatykrát

$
0
0

Projekt „Me, myself & I“ Ti poskytuje možnosť stretnúť zahraničných stážistov, vytvoriť si priateľstvá na celý život, no najmä získať praktické skúsenosti, ktoré v našom školstve chýbajú. To všetko priamo v Bratislave. Neváhaj a prihlás sa už teraz!

15 mladých študentov z celého sveta príde do Bratislavy vzdelávať Teba a Tvojich stredoškolských spolužiakov prostredníctvom projektu Me, Myself & I. Ako študent môžeš stráviť dva medzinárodné týždne so stážistami z krajín ako napríklad Austrália, Hongkong, Brazília, Turecko, Taiwan, Chorvátsko a mnohé ďalšie. Samozrejme, celé dva týždne prebiehajú v anglickom jazyku.

Stážisti Ti poskytnú interaktívne tréningy, zamerané na prezentačné zručnosti, zlepšenie časového manažmentu ako aj praktické cvičenia na vycibrenie si svojich komunikačných schopností, najmä v angličtine. Budeš si môcť vyskúšať prácu v tímoch na rôznych mini projektoch a úlohách. Tieto praktické zručnosti môžeš neskôr využiť nielen v škole, no najmä v budúcom zamestnaní a takisto aj v osobnom živote.


Počas projektu spoznáš taktiež aj množstvo nových ľudí – či už sú to zahraniční stážisti alebo ostatní účastníci turnusu zo Slovenska. Martin (18), ktorý sa projektu zúčastnil v minulých rokoch, tvrdí: „Nemusíte cestovať do zahraničia, aby ste sa mohli stretnúť s ľuďmi z celého sveta“. Projekt je príležitosťou pre Teba a Tvojich kamarátov stretnúť ľudí z celého sveta priamo v Bratislave bez toho, aby si utrácal stovky až tisíce eur na cestovanie.

Me, myself & I prebieha v dvoch turnusoch. Prvý začína 18. júla a končí 29. júla a druhý trvá od 1. augusta do 12. augusta v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave. Jeden turnus je spoplatnený čiastkou 30 eur. Prihlásiť sa môžeš už teraz až do 30. júna 2016.

Projekt organizuje nezisková, študentmi riadená, organizácia AIESEC Bratislava už po piaty rok. Neváhaj a vyskladaj si to najlepšie leto, na ktoré budeš spomínať ešte mnoho rokov!


Zdroj článku: 

Aj ty môžeš poslať príspevok na októbrový OSS Víkend Košice 2016

$
0
0

Logo Spoločnosti pre otvorené informačné technológie, zdroj: soit.skV októbri sa v Košiciach uskutoční už po tretíkrát najväčšie víkendové stretnutie vývojárov a používateľov otvorených technológií na Slovensku. V tejto chvíli je do programu Open Source Softvér (OSS) Víkendu prihlásených šesť príspevkov, a preto neváhaj ani ty a pošli svoju prednášku, či workshop.

OSS Víkend 2016 je štvrtý ročník odborného podujatia, ktoré je venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom. Akciu organizuje Spoločnosť pre otvorené informačné technológie od 22. do 23. októbra 2016 na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerity P. J. Šafárika v Košiciach. Na konferencii je vítaný každý, vstup je voľný a nie je nutná registrácia hostí.

OSS Víkend sa pripája k celoeurópskej akcii Linux Presentation Day, určenej neskúseným záujemcom o operačný systém GNU/Linux. Sprievodnou akciou bude certifikačná skúška LPI zo znalostí používania alebo administrácie GNU/Linux za zníženú cenu. Počas OSS víkendu bude programátorský workshop, ktorým sa pripájame k celoeurópskej akcii Europe Code Week.

Na podujatí prevláda pokojná rodinno-geekovská atmosféra, ani začínajúci prednášajúci sa nemusia báť. Všetky prednášky a workshopy z oblasti otvorených technológií sú vítané. Organizátor hľadá najmä:

  • Prednášky od členov tímov OSS projektov, prispievateľov do projektov alebo iných ľudí, ktorí sa priamo zúčastňujú na vývoji a použití otvorených technológií.
  • Praktické prednášky (tutoriály) o používaní otvorených technológií.
  • Akékoľvek iné prednášky, ktoré sa týkajú slobodného softvéru, hardvéru, otvorených dát, štandardov a maker community.

Dĺžka prednášok je 15, 30, 45 a 60 min. (vrátane diskusie).

Svoj príspevok prihlás na ossvikend@soit.sk s týmito údajmi:

  • meno a priezvisko
  • názov prednášky/workshopu
  • krátky abstrakt (3-4 vety)
  • dĺžka trvania prednášky
  • a preferovaný deň (sobota, nedeľa)

nepovinne:

  • v prípade workshopu požiadavky na účastníkov
  • svoju fotku
  • krátku biografiu

Záujem zúčastniť sa môžeš vyjadriť vo FB udalosti, kde uvidíš ľudí z OSS komunity.

Do programu OSS Víkendu Košice 2016 je momentálne prihlásených 6 príspevkov:

1) Štefan Korečko: Vlakový simulátor Open Rails ako virtuálne laboratórium pre vývoj riadiaceho softvéru (30 min.)

Abstrakt: Open Rails je vlakový simulátor s otvoreným kódom vyvíjaný ako nástupca hry Microsoft Train Simulator. V rámci našich výskumno-vývojových aktivít sme tento simulátor upravili tak aby mohla byť signalizácia, výhybky a aj samotné vlaky počas hry ovládané riadiacim programom, napísaným samostatne v jazyku Java. Táto prednáška je zameraná na predstavenie architektúry upraveného simulátora a ďalšiemu k nemu vyvinutému softvérovému vybaveniu a taktiež na výhody a nevýhody, ktoré z použitia hry s otvoreným kódom vyplynuli.

2) Mariana Hurná: Možnosti využitia otvorených údajov a datasetov mesta Prešov nielen v študentských projektoch (30 min.)

Abstrakt: Prednáška chce ilustrovať zaujímavý spôsob publikovania a zverejňovania rôznych údajov z vnútorného informačného systému mesta navyše aj s vizualizáciou v mape. Ide o reálne a živé, denne automaticky aktualizujúce sa prehľady a zobrazenia na netriviálnom množstve údajov. Zverejnené informácie sú vo formátoch, ktoré sa dajú ďalej spracovávať. Cieľom je ukázať nové možnosti ako „dať informáciám nový zmyslel“. témy: otvorené dáta, otvorené vládnutie

3) Peter Guľaš: Editácia a kreslenie v GIMPe (45 min.)

Abstrakt: Rastrový editor svojím menej intuitívnym prostredím nepriťahuje veľkú pozornosť profesionálnych grafikov a webdizajnérov. Okrem toho, že sa jedná o slobodný softvér sa po viacerých stránkach vyrovná svojimi možnosťami komerčným aplikáciám. Náplňou prednášky bude ukázať a prakticky vysvetliť základné techniky kreslenia a práce s editorom GIMP v porovnaní s Photoshopom.

4) Ľubor Jurena, Marek Galiński: Monitorovanie IT infraštruktúry systémom Zabbix (35 min.)

Abstrakt: Správne a nepretržite fungujúca infraštruktúra, či už ide o servery, routre alebo iné komponenty, je dnes kľúčovou podmienkou fungovania podniku. Efektívny a spoľahlivý monitoring služieb je ideálne riešenie, ako k správnej a nepretržitej prevádzke systémov dopomôcť.

5) Ján Buša: Open surce systém počítačovej algebry wxMaxima (30 min.)

Abstrakt: Uvedieme stručný úvod o matematických open source programoch. Poskytneme základné indormácie o programe Maxima a wxMaxima. Stručne charakterizujeme možnosti programu wxMaxima a uvedieme príklady jeho použitia.

6) Michal Kohútek, Michal Paulina: Dedinská kolkáreň – RPi a Arduino (30 min.)

Abstrakt: Ako sme zmodernizovali kolkáreň v Moravskom Lieskovom za použitia Raspberry Pi 2, Arduino DUE a veľa trpezlivosti.

Galéria mesta Bratislavy: Výkrik hmoty

$
0
0

Cyklus stretnutí S kočíkom do galérie pre mamičky na materskej dovolenke, zdroj: gmb.skGaléria mesta Bratislavy pozýva mamičky na materskej dovolenke buď 23. alebo 30. septembra 2016 o 10:00 do Mirbachovho paláca na cyklus stretnutí S kočíkom do galérie na tému Výkrik hmoty, ktorá súvisí s prebiehajúcou výstavou Jozefa Jankoviča. Pre mamičky bude pripravený lektorský sprievod, tvorivý workshop a aktivity pre deti, o ktoré sa postarajú dobrovoľníčky.

V teoretickej časti programu účastníčky preniknú do symboliky a významov niekoľkých diel popredného sochára Jozefa Jankoviča. Praktická časť bude zameraná na ich formálnu stránku a mamičky si vyskúšajú prácu s materiálom, ktorý v procese mení svoj charakter. Pri peknom počasí časť stretnutia prebehne vonku na nádvorí, kde sú vystavené monumentálne exteriérové práce Jozefa Jankoviča.

Na piatkový program je potrebné sa prihlásiť najneskôr 1 deň vopred (teda 22.9. či 29.9.) buď na vzdelavanie@gmb.sk alebo telefonicky 02/ 5443 2807. Vstupné sú 4 € a za detičky sa neplatí. Dámy, príďte si oddýchnuť, vybočiť z domáceho kolotoča a venovať čas aj sebe!

Výstava Jozef Jankovič: Plynutie času, zdroj: gmb.sk

V zbierkach Galérie mesta Bratislavy sa nachádza 13 plastík a reliéfov od Jozefa Jankoviča. Jeho výstava Plynutie času potrvá v Mirbachovom paláci do 23. októbra 2016.

Zdroj článku: 

Otvára sa jesenný kurz Večernej školy numerológie NUMERO

$
0
0

Logo firmy Katarína Čičmancová – NUMEROCítite potrebu zmeniť svoj život? Mať kontrolu nad svojím osudom, láskou, peniazmi, kariérou? To všetko je možné za pomoci čísel! V októbri sa otvára jesenný kurz Večernej školy numerológie NUMERO. Prvá hodina 13.10.2016 je otvorená a zadarmo pre nerozhodných.

Pýtate sa, či je kurz numerológie vhodný aj pre Vás? To zistíte, keď si odpoviete na nasledujúce otázky:

  • Máte stresy z rozhodovania sa či plánovania svojho osobného aj pracovného života?
  • Chcete lepšie spoznať samého seba, svojho partnera a svojich blízkych?
  • Cítite, že sa potrebujete vo vašom živote posunúť k lepšiemu?
  • A čo váš vzťah s vašimi deťmi?
  • Vznikajú medzi vami nedorozumenia, aj keď sa snažíte ako len môžete?
  • Chýbajú Vám vnútorný pokoj, harmónia a nadhľad?

Odpovedali ste prevažne áno? Potom je kurz numerológie od NUMERO práve pre vás a postupne sa stane nenahraditeľným sprievodcom vo Vašom živote.

NUMERO vás pozýva od 13. októbra 2016 do 19. januára 2017 každý štvrtok od 17:00 do 20:00 na Večernú školu numerológie v Bratislave na ulici Sklenárová 1. Lektorkou je Katarína Čičmancová, ktorá ako jediná na Slovensku poskytuje kurzy osobného rozvoja s využitím poznatkov numerológie na základe akreditácie Ministerstva školstva SR s oprávnením vydávať osvedčenia o získanom vzdelávaní.

Účastníci Večernej školy numerológie NUMERO jar 2013, foto: NUMERO

Cena kurzu je 290 Eur jednorázovo alebo 12 x 26 Eur pred každou trojhodinovkou. V príprade záujmu sa prihláste buď na telefónnom čísle 0905 493 395 alebo vyplňte záväznú prihlášku najneskôr do 6. októbra. Zálohu 52 Eur alebo úhradu celej platby 290 Eur vykonajte prosím na číslo účtu SK7975000000000502286643, BIC: CEKOSKBX, VS: dátum Vášho narodenia v tvare DDMMRRRR.

Zdroj článku: 

Knihy môžete čítať aj ušami

$
0
0

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skRadi čítate, ale často vám do toho niečo skočí? Už nemáte k dispozícii toľko voľného času na čítanie, ako ste mali v minulosti? V tom prípade skúste audioknihy!

Prečo by ste sa mohli pustiť do počúvania audiokníh?
Výhoda počúvania kníh oproti klasickému čítaniu súvisí s ich možnou kombináciou s inými činnosťami. To znamená, že ich môžete počúvať aj v situáciách, v ktorých by ste len ťažko mohli čítať klasické knihy, prípadne e-booky. Audioknihy sú skvelým prostriedkom, ako udržať kontakt s literatúrou, keď práve nemáte čas alebo chuť čítať, či vám v tom bránia zdravotné ťažkosti. S audioknihami sa môžete baviť, ale aj vzdelávať počas cestovania v aute, prechádzok, domácich prác, cvičenia alebo s ňou relaxovať, keď sú vaše oči príliš unavené na čítanie.

Čo a kde hľadať?
V prvom rade by ste sa mali zamyslieť, čo hľadáte a v akom formáte. Na trhu existujú vydavatelia a sprostredkovatelia audiokníh, ktorí ponúkajú audioknihy buď vo fyzickom alebo digitálnom formáte. Obidva formáty majú svoje výhody aj nevýhody. Ak máte vášeň pre zbieranie CD, DVD alebo platní, tak pravdepodobne nebudete uvažovať o  inej možnosti. Ak chcete niekoho obdarovať, tak pravdepodobne si zvolíte skôr možnosť fyzického nosiča, pretože lepšie pôsobí hmotný darček. Na dodanie CD musíte niekedy čakať i týždeň, audioknihu v digitálnom formáte máte k dispozícii ihneď po zaplatení. Za CD si musíte priplatiť a za túto sumu by ste mohli pokojne pozvať niekoho na kávu. Ďalšou výhodou audiokníh v elektronickom formáte je ich neobmedzená možnosť počúvania, a to vďaka mobilným aplikáciám pre telefóny a tablety.

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.sk

Bestsellery pre iOS, zdroj: audioteka.skČo je to audiotéka?
Keďže na trhu existuje niekoľko poskytovateľov audiokníh,radi by sme vám predstavili web audioteka.sk. Audiotéka sa zaoberá predajom a vydávaním audiokníh vo formáte MP3 k okamžitému stiahnutiu a vypočutiu z webstránky alebo prostredníctvom mobilných aplikácií. Audiotéka má svoje korene v Poľsku, z ktorého sa postupne šírila do rôznych krajín po celom svete. V roku 2011 vznikla spoločnosť AUDIOTÉKA.CZ s. r. o., ktorá najprv rozbehla web audioteka.cz a vo februári 2015 bolo pridané aj rozhranie audioteka.sk.

Čo ponúka audiotéka?
Audiotéka ponúka viac ako 2 700 audiokníh. Okrem beletrie nájdete aj hovorené slovo, zamerané na osobný rozvoj, audio verziu časopisu Newsweek, Reportér a výučbové materiály. Pre mobilné zariadenia existuje mobilná aplikácia Audiotéka, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Pred samotným zakúpením audioknihy si môžete vypočuť krátku ukážku pri každej audioknihe alebo stiahnuť jej časť zadarmo. Väčšinou sa pohybuje voľná časť v rozmedzí od 5 do 50 minút. Pri niektorých audioknihách sa však stretneme aj s dĺžkou presahujúcou 2 hodiny!

Čitatelia, ktorých nadchla myšlienka počúvania audiokníh kedykoľvek a kdekoľvek, sa môžu už teraz tešiť na ďalší článok, v ktorom si predstavíme fungovanie webu Audiotéky a zoznámime vás s jej mobilnými aplikáciami, ktoré sú k dispozícii zdarma.

Zdroj článku: 

Bratislava Art Festival v Kunsthalle pre rodiny a dospelých

$
0
0

Bratislava Art Festival v KHB, zdroj: Dom umenia / Kunsthalle BratislavaVzdelávacie oddelenie Kunsthalle Bratislava (KHB) pripravilo na sobotu 8. októbra 2016 v rámci Bratislava Art Festivalu (BLAF) workshopy pre rodiny a dospelých. Program bez výberu vstupného bude zameraný na prázdne výstavné priestory, ktoré divák nemá možnosť bežne navštíviť.

Rodinný program pod názvom Nič v galérii pozýva o 15:00 rodičov s deťmi od 5 do 13 rokov objaviť zákulisie galérie, stať sa živými exponátmi a nechať sa premeniť na svetlo. Čo sa deje v galérii, keď v nej práve neprebieha žiadna výstava?

Program pre dospelých pod názvom Pred dverami galérie začína o 17:00 a bude sa venovať priestorovému vnímaniu prostredia galérie cez protiklad "preplneného" výstavného priestoru Kunsthalle LAB a "vyprázdnených" hlavných výstavných priestorov. Umožní taktiež návštevníkom vytvoriť si vlastnú svetelnú inštaláciu.

Bratislava Art Festival v KHB, zdroj: Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Na workshopy je voľný vstup pri Kunsthalle LAB vo vyššie uvedenom čase na rohu budovy Dom umenia / Kunsthalle Bratislava a programy trvajú od 90 do 120 minút. Rezervácie (pri deťoch s uvedením mena a veku) prosím posielajte do piatku 7.10.2016 na daniela.carna@kunsthallebratislava.sk.

Bohatý program OSS Víkendu Košice 2016

$
0
0

zdroj: soit.skUž o 10 dní sa uskutoční po tretíkrát najväčšie víkendové stretnutie vývojárov a používateľov otvorených technológií na východnom Slovensku. Bohatý program Open Source Softvér (OSS) Víkendu Košice 2016 prináša 19 rôznorodých prednášok aj s abstraktami, programátorské workshopy o Arduine, Bashi a tiež možnosť otestovať si svoje znalosti GNU/Linux.

OSS Víkend 2016 je štvrtý ročník odborného podujatia, ktoré je venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom. Akciu organizuje Spoločnosť pre otvorené informačné technológie (SOIT) od 22. do 23. októbra 2016 na pôde Prírodovedeckej fakultyUniverzity P. J. Šafárika v Košiciach (UPJŠ).

OSS Víkend sa pripája k celoeurópskej akcii Linux Presentation Day, určenej neskúseným záujemcom o operačný systém GNU/Linux. Sprievodnou akciou bude certifikačná skúška LPI zo znalostí používania alebo administrácie GNU/Linux za zníženú cenu. Počas OSS víkendu budú workshopy, ktorými sa pripájame k celoeurópskej akcii Europe Code Week. Zaznejú aj prednášky z oblasti bezpečnosti v súvislosti s Európskym mesiacom kybernetickej bezpečnosti.

Na konferencii je vítaný každý, vstup je voľný a nie je nutná registrácia hostí. Tešíme sa na Vašu účasť!

Sobota 22. október

miestnosť P1

09:00 – 09:30 Otvorenie: SOIT, UPJŠ, Linux Professional Institute Central Europe (LPI CE), ELCT

09:30 – 09:50 Elzbieta Godlewska (LPI CE): Vyžiadaná prednáška

10:00 – 10:30 Marek Šuppa: go-term-adventures: Učíme sa príkazový riadok v štýle textových adventúr
S nástupom MOOC a podobných edukačných technológií sa roztrhlo vrece s interaktívnymi tutoriálmi, ktoré sa snažia zjednodušiť, či spríjemniť prvé momenty s príkazovým riadkom. Naneštastie, v mnohých prípadoch ide o prílišné zjednodušenia, vďaka ktorým mnohí nadobudnú predstavu, že príkazový riadok je iba špeciálny typ webovej stránky. Na FMFI UK sme sa preto v začiatočníckom kurze pokúsili o experiment: vytvorenie textovej adventúry, ktorá sa odohráva v prostredí príkazového riadku a vďaka ktorej je prvá skúsenosť s ním intuitívnejšia, v mnohých prípadoch prívetivejšia a v neposlednom rade aj edukatívnejšia. Obsahom tejto prednášky bude predstavenie popísanej aplikácie a tiež bude zhodnotené jej pilotné nasadenie.

10:40 – 11:25 Andrej Mandúch: Linux debugging tools
Talk sa má snažiť priblížiť základné, ale možno aj pokročilejšie debugovacie nástroje, ktoré majú byť v základnom vybavení každého sysadmina a prečo taký MySQL admin by mal vedieť sa pozrieť, ako jednotlivé dáta cez ten kernel tečú najskôr z ethernetu a potom zase na disk, ale nielen to. Tiež by som rád ukázal, ako môže z takého ltrace profitovať aj slečna sekretárka, ktorá linux používa akurát na Firefox a LibreOffice.

11:30 – 12:00 Ondrej Jariabka: O poznámkach z videa a rasterizovaní videa, alebo ako sme hekovali učenie
So stále narastajúcim počtom e-learnigových možností a dostupných materiálov je v dnešnej dobe veľmi dôležité vedieť tieto materiály efektívne spracovať. Preto sme sa rozhodli zjednodušiť prácu s e-learningovými nájstrojmi a materiálmi a vytvoriť nájstroj, ktorý automaticky spracuje video do poznámok. A tak isto o tom, ako sa snažíme rasterizovať video aby sme mohli dostať vzdelanie aj do odľahlých častí sveta.

12:00 – 13:30 obed

13:30 – 14:00 Mariana Hurná (Mestský úrad Prešov): Možnosti využitia otvorených údajov a datasetov mesta Prešov nielen v študentských projektoch
Prednáška chce ilustrovať zaujímavý spôsob publikovania a zverejňovania rôznych údajov z vnútorného informačného systému mesta navyše aj s vizualizáciou v mape. Ide o reálne a živé, denne automaticky aktualizujúce sa prehľady a zobrazenia na netriviálnom množstve údajov. Zverejnené informácie sú vo formátoch, ktoré sa dajú ďalej spracovávať. Cieľom je ukázať nové možnosti ako „dať informáciám nový zmyslel“. Témami sú: otvorené dáta a otvorené vládnutie.

14:00 – 14:30 Zuzana Tkáčová (UPJŠ): Otvorené nástroje na analýzu, modelovanie a simulácie v prírodných vedách na SŠ
Budú predstavené niektoré nástroje z Concord Corsortium.

14:40 – 15:10 Ján Buša (Technická univerzita v Košiciach): Open source systém počítačovej algebry wxMaxima
Uvedieme stručný úvod o matematických open source programoch. Poskytneme základné indormácie o programe Maxima a wxMaxima. Stručne charakterizujeme možnosti programu wxMaxima a uvedieme príklady jeho použitia.

15:20 – 15:50 Štefan Korečko (Technická univerzita v Košiciach): Vlakový simulátor Open Rails ako virtuálne laboratórium pre vývoj riadiaceho softvéru
Open Rails je vlakový simulátor s otvoreným kódom vyvíjaný ako nástupca hry Microsoft Train Simulator. V rámci našich výskumno-vývojových aktivít sme tento simulátor upravili tak aby mohla byť signalizácia, výhybky a aj samotné vlaky počas hry ovládané riadiacim programom, napísaným samostatne v jazyku Java. Táto prednáška je zameraná na predstavenie architektúry upraveného simulátora a ďalšiemu k nemu vyvinutému softvérovému vybaveniu a taktiež na výhody a nevýhody, ktoré z použitia hry s otvoreným kódom vyplynuli.

16:00 – 16:30 Michal Kohútek (Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre), Michal Paulina: Dedinská kolkáreň – RPi a Arduino
Ako sme zmodernizovali kolkáreň v Moravskom Lieskovom za použitia Raspberry Pi 2, Arduino DUE a veľa trpezlivosti.

16:30 – 17:15 Tomáš Majer (Žilinská univerzita v Žiline): Arduino, mbed a podobné doštičky
Arduino je veľmi populárna OpenHardware platforma a dá sa k nemu pripojiť a aj ľahko naprogramovať takmer čokoľvek. Existuje veľké množstvo rozširujúcich doštičiek, ktoré umožňujú merať rôzne fyzikálne veličiny ako napríklad atmosferický tlak, teplotu a namerané údaje zobraziť na rôznych displejoch, ukladať ich na SD kartu alebo priamo cez LAN alebo WiFi zapisovať do databázy na serveri. Ak už výpočtový výkon procesora AVR nestačí, existujú Arduina aj s 32-bitovými procesormi – napríklad ARM Cortex (Arduino DUE) alebo Intel Pentium (Arduino Galileo). V príspevku predvediem pár aplikácií s rôznymi Arduinami a oboznámim poslucháčov aj s inou, trochu menej známou platformou "mbed" s 32-bitovými procesormi ARM Cortex.

miestnosť P3

09:00 – 12:00 Linux Presentation Day + EU Code Week (ELCT, Martin Šechný)

10:00 – 12:00 LPI testovanie

12:00 – 13:30 obed

13:30 – 17:15 Linux Presentation Day + EU Code Week (Elzbieta Godlewska, LPI CE, ELCT, Martin Šechný)

Nedeľa 23. október

miestnosť P1

09:00 – 09:45 Peter Guľaš (SOŠ pre žiakov so sluchovým postihnutím internátna v Prešove): Editácia a kreslenie v GIMPe
Rastrový editor svojím menej intuitívnym prostredím nepriťahuje veľkú pozornosť profesionálnych grafikov a webdizajnérov. Okrem toho, že sa jedná o slobodný softvér sa po viacerých stránkach vyrovná svojimi možnosťami komerčným aplikáciám. Náplňou prednášky bude ukázať a prakticky vysvetliť základné techniky kreslenia a práce s editorom GIMP v porovnaní s Photoshopom.

09:50 – 10:50 Ferdinand Majerech (ESET): Intro do vývoja na ARM (a ako si nájsť dosku)
Vďaka nízkej cene a spotrebe energie architektúra ARM stala základom pre mnoho experimentálnych projektov, a pomaly sa presadzuje aj v "mainstream" HPC a serveroch. Na trhu je ale nepreberné množstvo lacných dosiek rôznej kvality a ARM jadrá sa niekedy správajú inak než očakáva vývojár zvyknutý na x86 PC.

11:00 – 11:35 Ľubor Jurena (skhosting.eu), Marek Galiński (Regex): Monitorovanie IT infraštruktúry systémom Zabbix
Správne a nepretržite fungujúca infraštruktúra, či už ide o servery, routre alebo iné komponenty, je dnes kľúčovou podmienkou fungovania podniku. Efektívny a spoľahlivý monitoring služieb je ideálne riešenie, ako k správnej a nepretržitej prevádzke systémov dopomôcť.

11:40 – 12:00 Michal Kaukič (Žilinská univerzita v Žiline): Čo nového v Jupyteri
Krátke zhrnutie vývoja Jupyter notebookov (webová technológia, vhodná najmä v oblasti vzdelávania) za posledný rok. Živé ukážky, 3D grafika.

12:00 – 13:30 obed

13:30 – 14:30 Terézia Mézešová (Siemens Healthcare): Kvalita kódu so Sonarqube
Manuálny manažment kvality kódu medzi tímami pracujúcimi v rôznych programovacích jazykoch je náročné na čas a pozornosť. Sonarqube je open source nástroj, ktorý umožňuje sledovať kvalitu centrálne a medzi súvisiacimi projektami podľa sady predefinovaných pravidiel, ktoré pokrývajú najmä čitateľnosť a logické aspekty, ale aj najčastejšie programátorské chyby podľa OWASP Top 10. V prednáške predstavím Sonarqube a odporúčané praktiky na minimalizovanie výskytu bezpečnostných chýb v softvéri.

14:30 – 15:15 Ladislav Bačo (Computer Security Incident Response Team Slovakia): Použitie open source nástrojov pri analýze škodlivého kódu
Prednáška zoznámi účastníkov so základmi analýzy škodlivého kódu. Povieme si, ako bezpečne spúšťať a analyzovať podozrivé súbory. Taktiež si pripravíme laboratórne prostredie s pomocou slobodného softvéru a predstavíme základné nástroje integrované v OS Remnux. Súčasťou prednášky budú aj ukážky analýzy vzorky potenciálne škodlivého softvéru. Prednáška sa koná pri príležitosti Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti.

15:20 – 16:05 Miroslav Senaj (IBM): EcmaScript 6 – JavaScript budúcnosti
EcmaScript 6 – novinky a využitie, Classy, Promisy, moduly a triedy v JavaScripte, Iteratory a built-in moduly, VAR, LET, CONST, Arrow funkcie.

16:05 – 16:45 Ivan Makatura: Päť krokov k dosiahnutiu aplikačnej bezpečnosti založenej na riadení rizika

16:45 – 17:15 Róbert Novotný (UPJŠ): Sedem trendov na tohtoročnú Java sezónu pre mužov aj ženy
Nechajte sa inšpirovať výberom siedmych trendov pre Java programátorov a programátorky, aj keď v Jave neprogramujete. Microservices, škálovanie, deployment, a iné kúsky, po ktorých sa oplatí pozerať v repozitároch.

miestnosť P3

09:00 – 12:00 EU Code Week: workshop Arduino a mbed (Tomáš Majer, Žilinská univerzita v Žiline)
Účastníci by si mali doniesť vlastné počítače a Arduina. Nejaké rozširujúce doštičky budú k zapožičaniu.

10:00 – 12:00 LPI testovanie

12:00 – 13:30 obed

13:30 – 17:15 EU Code Week: workshop Bash skriptovanie (Martin Šechný)


Audioknihy objavíte jednoducho a rýchlo s Audiotékou

$
0
0

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skAko sme vám sľúbili, prinášame ďalší článok o službe Audioteka.sk. Tentokrát sa pozrieme bližšie na jej webové stránky, na ktorých si môžete zakúpiť digitálne audioknihy.

O Audiotéke
Audiotéka vydáva a sprostredkováva audioknihy vo formáte MP3, ktoré sa vám ukladajú na vašu virtuálnu poličku. Na stránkach nájdete viac ako 2 700 audiokníh rôznych žánrov. Pred samotným zakúpením audioknihy si môžete vypočuť krátku ukážku pri každej audioknihe, alebo stiahnuť jej časť zadarmo. Väčšinou sa pohybuje voľná časť v rozmedzí od 5 do 50 minút. Pri niektorých audioknihách sa však stretneme aj s dĺžkou presahujúcou 2 hodiny.

Jednoduchosť a rýchlosť Audiotéky
Po zadaní www.audioteka.sk objavíte veľmi prehľadný a intuitívny web. Na úvodnej stránke sa nachádza niekoľko sekcií, ktoré vám uľahčia vyhľadávanie titulov podľa vášho gusta. Nie ste si istí tým, čo presne hľadáte? Nechajte sa inšpirovať časťou Novinky, Bestsellery, Špeciálne ponuky. Viete presne, akú audioknihu by ste si radi vypočuli? Využite vyhľadávač, ktorý je umiestnený vo vrchnej časti webstránky. Audioknihy môžete vyhľadávať podľa názvu, mena autora alebo mena interpreta. Zvedavci, ktorí majú záujem zistiť, aké audioknihy chystáme zverejniť v budúcnosti, by mali určite nakuknúť do sekcie pripravujeme.

Audiotéka – Pripravujeme, zdroj: audioteka.sk

Odporúčané kategórie a zbierky
Medzi populárne kategórie patria Detektívky, thrillery, Fantasy a sci-fi, Humor, satira a komédia, Literatúra faktu a publicistika, Osobný rozvoj a v neposlednom rade Výučba cudzích jazykov.

Audiotéka – Kategórie, zdroj: audioteka.sk

Audioknihy môžete nájsť zoskupené i do tzv. zbierok. Ide o členenie titulov podľa iných parametrov ako sú kategórie. Bezpochyby by ste nemali prehliadnuť zbierku Výhodné balíčky, v ktorých nájdete komplety za lepšiu cenu, než by ste si ich kupovali samostatne, napríklad: Fifty Shades, Pán prsteňov, Hunger Games. Medzi ďalšie skvelé celky patria: Filmová zbierka, Najlepšia severská krimi a Na cesty.

Audiotéka – Zbierky, zdroj: audioteka.sk

Postup pri kúpe audioknihy
V prvom rade by ste sa mali zaregistrovať. Audiotéka po vás nechce navyše žiadne údaje, stačí zadať emailovú adresu, heslo a súhlasiť s obchodnými podmienkami. Ak vám stačila anotácia a krátka ukážka na to, aby ste si zakúpili audioknihy, tak ďalší postup je vskutku jednoduchý. Pridajte si jednotlivé audioknihy do košíka, prejdite k nákupu, kde si môžete zvoliť platbu prostredníctvom PayPal alebo PayU. Zadáte údaje potrebné pre kúpu a obratom máte audioknihu na vašej virtuálnej poličke, z ktorej si ju môžete kedykoľvek stiahnuť. Tým, ktorí pochybujú, či skutočne bude vybraný titul to pravé orechové, odporúčame stiahnuť z virtuálnej poličky dlhšiu ukážku, ktorá im zaručene pomôže k správnemu rozhodnutiu.

Audiotéka – Registracia, zdroj: audioteka.sk

Ďalšie dôležité informácie, ako sú kontakt, obchodné podmienky alebo odkazy na mobilné aplikácie a sociálne siete, nájdete v pätičke webu. Ako sa vám pozdávajú webové stránky Audiotéky? Zmenili by ste niečo? V ďalších dieloch sa pozrieme na zúbok mobilným aplikáciám Audiotéky, vypichneme to najdôležitejšie a zoznámime vás s najlepšími vychytávkami.

Audiotéka – Päta webstránky, zdroj: audioteka.sk

Zdroj článku: 

Kunsthalle KIDS: Miznúca kresba

$
0
0

Kunsthalle KIDS: Miznúca kresba, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle BratislavaKunsthalle Bratislava pozýva na rodinný tvorivý program Miznúca kresba, ktorý sa uskutoční 12. novembra 2016 o 10:00 a súvisí s prebiehajúcou výstavou A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení.

Na výstave A je tu zas? si vyskúšame,či by z nás boli dobrí špióni, otestujeme, akú dobrú máme pamäť a vytvoríme "miznúcu" zašifrovanú kresbu. Aké znaky, značky a symboly sú okolo nás a akú informáciu v nich môžeme objaviť? Akú informáciu skrývajú vystavené diela?

Program je určený rodičom s deťmi od 4 do 10 rokov. Prihlášky s uvedením mena a veku dieťaťa prosím pošlite najneskôr v piatok 11. 11. na vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk.

Kunsthalle KIDS: Miznúca kresba, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Výstava A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení (od 04.11.2016 do 26.02.2017) sa zaoberá novodobou históriou Slovenska: obdobím slovenského štátu z pohľadu 25 súčasných umelcov. Politický režim využíval umenie na účely propagandy a jeho progresívne prejavy potláčal. Z odstupu takmer 80 rokov výstavný projekt hľadá odpovede, či a ako môže súčasné umenie prispieť k lepšiemu chápaniu histórie, k schopnosti sa s ňou vysporiadať a poučiť sa z jej chýb. Kam až umenie, ktoré sa vyjadruje k politickým súvislostiam, môže zájsť, aké sú jeho možnosti a hranice?

Kunsthalle KIDS: Očami neviditeľné

$
0
0

Kunsthalle KIDS: Očami neviditeľné, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle BratislavaKunsthalle Bratislava pozýva rodiny s deťmi na mikulášsky workshop Očami neviditeľné, ktorý sa uskutoční na výstave A je tu zas? v sobotu 3. decembra 2016 o 10:00 v priestoroch galérie na Nám. SNP 12.

Program preskúma, ako fungujú spomienky. Zameria sa na spôsoby, ako nezabudnúť na dôležitých ľudí, dôležité udalosti a na vytvorenie netradičného "spomienkového predmetu". Workshop je určený rodičom s deťmi od 4 do 10 rokov. Prihlášky s uvedením mena a veku dieťaťa prosím pošlite najneskôr prvého decembra 2016 na vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk.

Kunsthalle KIDS: Očami neviditeľné, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Výstava A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení (od 04.11.2016 do 26.02.2017) sa zaoberá novodobou históriou Slovenska: obdobím slovenského štátu z pohľadu 25 súčasných umelcov. Politický režim využíval umenie na účely propagandy a jeho progresívne prejavy potláčal. Z odstupu takmer 80 rokov výstavný projekt hľadá odpovede, či a ako môže súčasné umenie prispieť k lepšiemu chápaniu histórie, k schopnosti sa s ňou vysporiadať a poučiť sa z jej chýb. Kam až umenie, ktoré sa vyjadruje k politickým súvislostiam, môže zájsť, aké sú jeho možnosti a hranice?

Galéria mesta Bratislavy: Skryté farby.it

$
0
0

Cyklus stretnutí S kočíkom do galérie pre mamičky na materskej dovolenke, zdroj: gmb.skGaléria mesta Bratislavy pozýva mamičky na materskej dovolenke v piatok 16. decembra 2016 o 10:00 do Mirbachovho paláca na cyklus stretnutí S kočíkom do galérie na tému Skryté farby, ktorá súvisí s prebiehajúcou výstavou Čierna a biela: Moderná talianska fotografia. Pre mamičky bude pripravený lektorský sprievod, tvorivý workshop a aktivity pre deti, o ktoré sa postarajú dobrovoľníčky.

Program Skryté farby.it tematicky naväzuje na predchádzajúce stretnutie „Zákulisie šedi“ k výstave fotografií Čiernobiele roky, počas ktorej boli účastníčky vtiahnuté do československej každodennosti v 70-tych a 80-tych rokov. Aktuálny piatok budú farby čierna a biela adaptované na talianske prostredie.

Na program je potrebné sa prihlásiť najneskôr v stredu 14. decembra buď na vzdelavanie@gmb.sk alebo telefonicky 02/ 5443 2807. Vstupné sú 4 € a za detičky sa neplatí. Dámy, príďte si oddýchnuť, vybočiť z domáceho kolotoča a venovať čas aj sebe!

Čierna a biela: Moderná talianska fotografia, zdroj: gmb.sk

Výstava Čierna a biela: Moderná talianska fotografia potrvá v Mirbachovom paláci do 15. januára 2017.

Zdroj článku: 

Moja mobilná aplikácia Audiotéka pre Android

$
0
0

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skPatríte medzi tých, ktorí radi objavujú nové aplikácie? Určite vyskúšajte mobilné aplikácie Audiotéka, ktoré vám umožnia počúvať audioknihy kedykoľvek, kdekoľvek a na rôznych zariadeniach. V tomto článku si posvietime na verziu pre Android.

Ruku na srdce, vychádza niekto z vás z domu bez mobilu? Mobilný telefón sa stal súčasťou nášho každodenného žitia a pravdepodobne väčšina si už ani nevie predstaviť, čo by bez neho robila. Jeden malý prístroj s mnohými funkciami, ktorý dokáže poskytnúť nespočetne veľa možností. Aplikácie Audiotéka sú určené na počúvanie audiokníh prostredníctvom mobilu alebo tabletu. Sú k dispozícii pre operačné systémy Android (stiahni appku) a iOS.

Audiotéka – úvodná stránka v Android aplikácii, zdroj: audioteka.sk

Možno už viete, že služba Audiotéka nie je len na Slovensku, ale pôsobí i na trhoch v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Švédsku a ďalších. Je to jeden z dôvodov, prečo môžete nájsť všetky podchytené krajiny v rámci jednej aplikácie. Pokiaľ ste zákazníkom, ktorý chce využívať napr. slovenský, český a anglický obchod, tak nemusíte mať nainštalované tri aplikácie Audiotéky, ale stačí v nastaveniach zmeniť obchod podľa vlastnej potreby.

Audiotéka – výber obchodu, zdroj: audioteka.sk

Priamo v mobilnej aplikácii je možné vyberať audioknihy podľa ich obľúbenosti, odporúčaných titulov, dátumu zaradenia do ponuky alebo podľa kategórií. Pred zakúpením si môžete prehrať krátku ukážku alebo stiahnuť časť audioknihy zadarmo. Audioknihy sa dajú jednoducho zakúpiť v aplikácii prostredníctvom Google Checkout alebo zaplatiť pomocou PayPal či PayU po presmerovaní na webové stránky.

Audiotéka – nastavenia Android aplikácie, zdroj: audioteka.sk

Prihlásenie do aplikácie umožní synchronizáciu vašej virtuálnej Poličky s audioknihami medzi viacerými telefónmi, tabletami aj s účtom na webovej stránke www.audioteka.sk. To znamená, že ak si zakúpite audioknihu na webových stránkach, tak po aktualizácii poličky nájdete daný titul i vo vašom mobile a naopak.

Audiotéka – Polička na Androide, zdroj: audioteka.sk

Počúvať audioknihy môžete už počas sťahovania, pretože nahrávka sa sťahuje po častiach, a preto nemusíte čakať na stiahnutie celej nahrávky. V prehrávači sa dá pohybovať po kapitolách alebo o 30 sekúnd dopredu i dozadu. Pri stiahnutí celého súboru je možné posunúť prehrávanie dozadu i o 15 sekúnd.

Audiotéka – Android prehrávač, zdroj: audioteka.sk

V aplikácii nájdete históriu počúvania a automatické záložky, ktoré sú vytvárané pri prerušení počúvania. Táto šikovná funkcia vám zabezpečí, že ak budete chcieť počúvať aj na inom mobilnom zariadení, tak nebudete musieť manuálne vyhľadávať bod, v ktorom ste ukončili počúvanie, ale sama aplikácia vám navrhne, či chcete prejsť na daný čas počúvania. Prípadne môžete vyhľadať všetky pauzy v počúvaní v histórii a to i tie, ktoré ste vykonali v inom zariadení.

Audiotéka – záložky na Androide, zdroj: audioteka.sk

V rámci prehrávača objavíte i skvelé funkcie ako je zaspávanie (sleep) alebo nastavenie rýchlosti čítania. Ak počúvate radi audioknihy v posteli, nastavte si automatické vypnutie prehrávania po zadanom časovom úseku (funkcia sleep). Ak vám nevyhovuje interpretove tempo čítania, jednoducho zmeníte rýchlosť čítania na pomalšie alebo rýchlejšie.

Audiotéka – nastavenie rýchlosti čítania na Androide, zdroj: audioteka.sk

Posledná vychytávka, ktorá sa zíde najmä ľuďom, ktorí neustále bojujú s nedostatkom miesta, je zmazanie už vypočutej časti audioknihy. Túto možnosť nájdete v nastaveniach, v sekcii Pamäť, kde môžete zmazať všetky už vypočuté súbory alebo si vybrať z jednotlivých audiokníh.

Audiotéka – pamäť a mazanie súborov na Androide, zdroj: audioteka.sk

Výhody aplikácieAudiotéka pre Android:

  • je zadarmo,
  • má intuitívne ovládanie,
  • umožňuje prehrať ukážku pri každej audioknihe,
  • ponúka kapitolu zadarmo na stiahnutie pri väčšine audiokníh,
  • vytvára a synchronizuje záložky s inými mobilnými zariadeniami,
  • obsahuje automatickú pauzu v prípade odpojenia slúchadiel, prichádzajúceho hovoru alebo ukončenia spojenia,
  • dovoľuje počúvanie so zamknutou obrazovkou,
  • disponuje funkciou Sleep,
  • poskytuje opakované sťahovanie audiokníh z Poličky,
  • nabáda k nákupu nových audiokníh priamo v aplikácii,
  • prepája zákazníka s účtom na webe www.audioteka.sk.
Zdroj článku: 
Viewing all 62 articles
Browse latest View live