Quantcast
Channel: PROMOSPRAVY.sk - Ostatné
Viewing all 62 articles
Browse latest View live

TOP Študentská osobnosť Slovenska bojuje proti rakovinovým bunkám

$
0
0

Veronika Némethová – TOP Študentská osobnosť Slovenska akad. roku 2015/2016, foto: Miloslav OfúkanýV stredu 14. decembra sa konalo slávnostné odovzdávanie cien dvanástim talentovaným a výnimočným študentom vysokých škôl a výskumných ústavov SAV v súťaži Študentská osobnosť Slovenska pre akademický rok 2015/2016.

Študentská osobnosť Slovenska je národná súťaž študentov 1., 2. a 3. stupňa vysokoškolského štúdia, ktorú organizuje Junior Chamber International – Slovakia pod záštitou J.E. Andreja Kisku – prezidenta SR, s podporou Slovenskej rektorskej konferencie a pod odbornou garanciou Slovenskej akadémie vied. Generálnym partnerom bola spoločnosť Skanska SK a.s, reklamnými partnermi boli firmy EY, TRW Automotive Slovakia, Nafta, PosAm , Dr. Max, Slovnaft, Prvá stavebná sporiteľňa, Nadácia Mondi SCP, White and Case, J&T Banka, BMW Group Slovakia, Satur Travel, Coop Jednota Slovensko, Niké, O2 Slovakia, Black Stork Veľká Lomnica a medzi mediálnymi partnermi nechýbali ani naše Promospravy.sk.

Odovzdávanie ocenení Študentská osobnosť Slovenska akad. r. 2015/2016 sa konalo v Pálfyho paláci v Bratislave, foto: Miloslav Ofúkaný

Krásne a symbolické číslo 12 nesie v sebe tento ročník súťaže, preto sme sa rozhodli oceniť 12 výnimočných študentských projektov a som šťastný, že záujem o účasť v súťaži každým rokom rastie,“ vyjadril sa Marián Meško, predseda Junior Chamber International – Slovakia.

Marián Meško, predseda Junior Chamber International – Slovakia, foto: Miloslav Ofúkaný

Podpora Študentskej osobnosti Slovenska sa stala každoročnou súčasťou našej spoločnosti. V čase, keď mnoho mladých a talentovaných ľudí odchádza do zahraničia, považujeme za dôležité, aby sa odborná, aj široká verejnosť na Slovensku dozvedala o študentoch a vedcoch, ktorí pracujú na Slovensku, uznávajú morálne hodnoty, neboja sa pýtať a preukazovať odvahu, čím potvrzujú, že vďaka nim má Slovensko nádej,“ povedala Magdaléna Dobišová, generálna riaditeľka Skanska SK a.s.

Magdaléna Dobišová odovzdáva finančný dar Veronike Némethovej, foto: Miloslav Ofúkaný

Odborná porota tento ročník vyberala úspešných študentov a mladých vedcov zo 79 nominácií v dvanástich kategóriách podľa jednotlivých študijných smerov. Víťazi získali diplomy, vecné ceny a finančnú odmenu.

12 finalisti Študentskej osobnosti Slovenska akad.r. 2015/2016, foto: Miloslav Ofúkaný

Absolútnym víťazom t.j. TOP Študentskou osobnosťou Slovenska akad. roku 2015/2016 sa stala Mgr. Veronika Némethová, ktorá je interným doktorandom na Ústave polymérov SAV – Oddelenie pre výskum biomateriálov. Ocenenie získala za nové vedecké prístupy k liečbe špecifických nádorových ochorení – nájdenie princípu pre vývoj vysoko selektívnych chemoterapeutík, ktoré pôsobia výlučne v nádorových bunkách bez negatívneho vplyvu na zdravé tkanivo. Na túto jej snahu nadväzuje vývoj liekových nosičov na báze prírodných polymérov pre dopravenie liečiv k cieleným nádorovým bunkám. Je autorom patentovej prihlášky, ktorá je v súčasnosti v posudzovaní Európskym patentovým úradom.

Marián Meško, Veronika Némethová, Pavol Šajgalík (predseda Slovenskej akadémie vied), Daniela Ježová (členka predsedníctva pre vzdelávanie a doktorandské štúdium Slovenskej akadémie vied), foto: Miloslav Ofúkaný

Cenu verejnosti na základe internetového hlasovania čitateľov denníka Pravda verejnosti získali dvaja nominovaní: Bc. Michal Štens z Fakulty informatikyPaneurópskej vysokej školy v Bratislave a Ing. Jozef Lukáč z Podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach.

Marián Meško odovzdáva Cenu verejnosti Michalovi Štensovi, foto: Miloslav Ofúkaný

Jakub Prokeš (zástupca šefredaktorky denníka Pravda) odovzdáva Cenu verejnosti Jozefovi Lukáčovi, foto: Miloslav Ofúkaný

Cenu BMW Group Slovakia (zapožičanie inovatívneho automobilu BMW) za inovatívnosť a trvalo udržatelný rozvoj si prebrala Ing. Veronika Földvary, PhD.

Marián Meško odovzdáva Cenu BMW Group Slovakia Veronike Földvary, foto: Miloslav Ofúkaný

Cenu JCI – Slovakia dostala Mgr. Kristýna Lukáčová, PhD z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV v Ivanke pri Dunaji.

Kristýna Lukáčová s Cenou JCI – Slovakia, foto: Miloslav Ofúkaný

Víťazi jednotlivých kategórií Študentská osobnosť Slovenska pre akademický rok 2015/2016:

Zuzana Križanová z TRW Automotive Slovakia odovzdáva značkové hodinky Martinovi Kováčovi, foto: Miloslav Ofúkaný

Marián Meško a Martin Pollák, foto: Miloslav Ofúkaný

Daniela Ježová a Ivan Srba, foto: Miloslav Ofúkaný

Karol Mičieta (viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie) a Petra Bullová, foto: Miloslav Ofúkaný

Silvia Kavalierová zo Slovnaftu odovzdáva značkové hodinky Veronike Némethovej, foto: Miloslav Ofúkaný

Radovan Slobodník z Prvej stavebnej sporiteľne blahoželá Veronike Földvary, foto: Miloslav Ofúkaný

Karol Mičieta a Kristýna Kunderlíková, foto: Miloslav Ofúkaný

Martin Huska z Mondi SCP blahoželá Angelike Herucovej, foto: Miloslav Ofúkaný

Daniela Ježová a František Bonk, foto: Miloslav Ofúkaný

Marián Meško a Stanislav Sabo, foto: Miloslav Ofúkaný

Tomáš Preček – partner spoločnosti EY blahoželá Martinovi Nebesníkovi, foto: Miloslav Ofúkaný

Richard Varga – najúspešnejší slovenský triatlonista odovzdáva značkové hodinky Michaele Balcovej, foto: Miloslav Ofúkaný

Junior Chamber International – Slovakia je partnerskou organizáciou Junior Chamber International, jednej z najväčších organizácií na svete združujúcich mladých lídrov v jednotlivých krajinách. Svetová organizácia má 200 000 členov v 120 krajinách sveta. JCI – Slovakia organizuje rôzne aktivity pre študentov stredných a vysokých škôl a mladých podnikateľov na Slovensku.

Skanska SK a.s. pôsobí na Slovensku prostredníctvom svojich piatich závodov pokrývajúcich všetky segmenty stavebníctva. V Obchodnom registri SR je spoločnosť zapísaná od augusta 1994. Pod menom Skanska SK podniká od apríla 2010 po veľkej reštrukturalizácii a fúzii šiestich spoločností Skanska, ktoré dovtedy pôsobili na Slovensku ako samostatné právnické subjekty. Základným predmetom činnosti sú všetky oblasti stavebníctva, vývoj a predaj vlastných bytových a komerčných projektov, správa majetku a súvisiace služby. Skanska SK je súčasťou svetového koncernu Skanska so sídlom vo Švédsku. V roku 2016 Skanska celosvetovo píše svoj 129 rok pôsobenia na stavebných trhoch.


Moja mobilná aplikácia Audiotéka pre iOS

$
0
0

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skAplikácia Audiotéka je určená na počúvanie audiokníh prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu. Mobilnú aplikáciu objavíte v app store pre operačné systémy Android a iOS. V tomto článku sa pozrieme na verziu pre iOS.

V aplikácii Audiotéka pre iOS je možné vyberať audioknihy podľa ich obľúbenosti, odporúčaní, dátumu zaradenia do ponuky alebo podľa kategórií v rámci katalógu. Pred zakúpením titulu si môžete prehrať krátku ukážku alebo si stiahnuť časť audioknihy zadarmo.

Audiotéka – úvodná stránka v iOS aplikácii, zdroj: audioteka.sk

Audioknihy sa dajú jednoducho zakúpiť prostredníctvom In-App Purchase. Nakupovať môžete i priamo cez webové stránky www.audioteka.sk a následne aktualizovať virtuálnu poličku vo vašom zariadení. Registrácia umožní synchronizáciu poličky s audioknihami medzi viacerými zariadeniami. Aktualizácie v aplikácii vykonávate posunutím displeja smerom nadol.

Na poličke môžete triediť audioknihy podľa žánrov. Je tiež možné zobrazenie iba sérií, stiahnutých audiokníh alebo vyfiltrovanie kapitoly zadarmo (nezakúpené audioknihy). Ak máte na poličke veľa audiokníh a strácate sa v nich, určite bude pre vás užitočná možnosť skrytia audiokníh. To vykonáte potiahnutím displeja smerom doľava pri audioknihe, ktorú chcete schovať.

Audiotéka – Polička na iOS, zdroj: audioteka.sk

Po zvolení audioknihy, ktorú by ste radi začali počúvať, budete presmerovaní do prehrávača. I v iOS verzii Audiotéky sa začne audiokniha automaticky sťahovať po stlačení prehrávania. Dobrou správou je, že nemusíte čakať na stiahnutie celej audioknihy a počúvať ju môžete už počas sťahovania. V prehrávači sa dá pohybovať o 30 sekúnd vpred i dozadu alebo po kapitolách.

V rámci prehrávača objavíte i skvelé funkcie, akými sú nastavenie rýchlosti čítania alebo sleep. Ak vám nevyhovuje interpretovo tempo čítania, ľahko zmeníte rýchlosť čítania na pomalšie alebo rýchlejšie.

Audiotéka – iOS prehrávač, zdroj: audioteka.sk

Tiež si môžete nastaviť automatické vypnutie prehrávania po zadanom časovom úseku, zvoliť možnosť konca kapitoly alebo ukončenia po ďalšej kapitole. Skvelou novinkou funkcie sleep je to, že si môžete zapnúť v nastaveniach možnosť automatického obnovenia počúvania počas stišovania audioknihy. K znižovaniu zvuku dochádza pár sekúnd pred ukončením časového úseku. Táto funkcia je výborná najmä pre ľudí, ktorí radi počúvajú v posteli pred spaním. Ak by ste zadali vypnutie po 20 minútach, tak budete musieť ísť do aplikácie a znova zapínať počúvanie a nastavovať sleep. Tomuto sa vyhnete tak, že umožníte obnovenie po zatrasení mobilu počas stišovania.

Ďalej v aplikácii nájdete históriu počúvania a automatické záložky, ktoré sú vytvárané pri prerušení počúvania. Táto šikovná funkcia vám ušetrí čas, ak počúvate na rôznych zariadeniach. Nebudete musieť manuálne vyhľadávať bod, v ktorom ste ukončili počúvanie. Sama aplikácia vám navrhne, či chcete prejsť na daný čas počúvania. Prípadne môžete vyhľadať všetky pauzy v počúvaní v histórii vrátane tých, ktoré ste vykonali v inom zariadení.

Posledný odsek venujeme nastaveniu aplikácie. Môžete si napr. povoliť synchronizáciu, pauzu pri odpojení slúchadiel, automaticky posunúť počúvanie audioknihy o pár sekúnd dozadu po obnovení prehrávania, zobraziť všetky tlačidlá v prehrávači, ako aj už vyššie spomínané obnovenie odpočtu spánku zatrasením zariadenia.

Audiotéka – nastavenia na iOS, zdroj: audioteka.sk

Výhody aplikácieAudiotéka pre iOS:

  • je zadarmo,
  • má intuitívne ovládanie,
  • umožňuje prehrať ukážku pri každej audioknihe,
  • ponúka kapitolu zadarmo na stiahnutie pri väčšine audiokníh,
  • vytvára a synchronizuje záložky s inými mobilnými zariadeniami,
  • obsahuje automatickú pauzu v prípade odpojenia slúchadiel, prichádzajúceho hovoru alebo ukončenia spojenia,
  • dovoľuje počúvanie so zamknutou obrazovkou,
  • disponuje funkciou Sleep,
  • poskytuje opakované sťahovanie audiokníh z Poličky,
  • nabáda k nákupu nových audiokníh priamo v aplikácii,
  • prepája zákazníka s účtom na webe www.audioteka.sk.
Zdroj článku: 

Prihlás prednášku alebo workshop na OSS Víkend Košice 2017

$
0
0

Spoločnosť pre otvorené informačné technológieV októbri sa v Košiciach uskutoční najväčšie víkendové stretnutie vývojárov a používateľov otvorených technológií na východnom Slovensku. Návrhy na prednášky či workshopy posielajte do 30.9.2017.

OSS Víkend 2017 je piaty ročník odborného podujatia, ktoré je venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom. Akciu organizuje Spoločnosť pre otvorené informačné technológie od 21. do 22. októbra 2017 na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerity P. J. Šafárika v Košiciach. Na konferencii je vítaný každý, vstup je voľný a nie je nutná registrácia hostí.

OSS Víkend sa pripája k celoeurópskej akcii Linux Presentation Day, určenej neskúseným záujemcom o operačný systém GNU/Linux a k európskej informačnej kampani o kybernetickej bezpečnosti Cyber Security Month. Počas OSS víkendu bude programátorský workshop v rámci celoeurópskej akcie Europe Code Week.

Na podujatí prevláda pokojná rodinno-geekovská atmosféra, ani začínajúci prednášajúci sa nemusia báť. Všetky prednášky a workshopy z oblasti otvorených technológií sú vítané. Organizátor hľadá príspevky na tieto témy:

  • otvorený hardvér
  • otvorený softvér, operačný systém GNU/Linux
  • otvorené dáta
  • programovanie
  • IT bezpečnosť
  • geoinformatika, openstreetmap
  • otvorené vzdelávanie, otvorené vládnutie
  • verejné licencie

Pre ľahšie zostavenie programu navrhujeme dĺžku prednášok 30 alebo 60 minút (vrátane diskusie).

Svoj príspevok prihlásčo najskôr s týmito údajmi:

  • meno a priezvisko
  • názov prednášky/workshopu
  • krátky abstrakt (3-4 vety)
  • dĺžka trvania prednášky
  • preferovaný deň (sobota, nedeľa) a čas
  • veľkosť trička
  • záujem o zabezpečenie ubytovania (z piatka na sobotu / zo soboty na nedeľu)

nepovinne:

  • v prípade workshopu požiadavky na účastníkov
  • svoju fotku (pre stránku o prednášajúcich)
  • krátky životopis (pre stránku o prednášajúcich)

Záujem o účasť môžeš vyjadriť vo Facebook udalosti, kde uvidíš ľudí z OSS komunity.

TOP Študentská osobnosť Slovenska sa venuje onkologickému výskumu a prednáša stredoškolákom o dôležitosti prevencie nádorových ochorení

$
0
0

Logo súťaže Študentská osobnosť Slovenska, zdroj: Junior Chamber International – SlovakiaV stredu 12. decembra 2018 sa v Pálffyho paláci konalo slávnostné odovzdávanie cien dvanástim talentovaným a výnimočným študentom vysokých škôl a výskumných ústavov SAV v súťaži Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2017/2018.

Študentská osobnosť Slovenska je národná súťaž študentov 1., 2. a 3. stupňa vysokoškolského štúdia, ktorú organizuje Junior Chamber International – Slovakia pod záštitou J.E. Andreja Kisku – prezidenta SR, s odbornou garanciou  Slovenskej rektorskej konferencie a Slovenskej akadémie vied. Reklamnými partnermi boli firmy EY, Asseco Central EuropeVertiv SlovakiaABB Slovensko, Dr. Max, Nadácia Mondi SCP, White and Case, J&T Banka, BMW Group Slovakia, Coop Jednota Slovensko, O2 Slovakia, Magneti Marelli Slovakia, Prvá stavebná sporiteľňa, BUBO Travel Agency, Martinus. Medzi mediálnymi partnermi boli aj Promospravy.sk.

Odborná porota vyberala úspešných študentov a mladých vedcov z 91 nominácií (pozri zoznam na konci článku) v dvanástich kategóriách podľa jednotlivých študijných smerov. Víťazi získali diplomy, vecné ceny a finančnú odmenu.

Všetci 12 finalisti Študentskej osobnosti Slovenska za akademický rok 2017/2018 spolu s držiteľkou ceny Junior Chamber International – Slovakia za najväčší potenciálny prínos pre spoločnosť, foto: Zuzana Halvoníková

Absolútnym víťazom t.j. TOP Študentskou osobnosťou Slovenska akad. roku 2017/2018 sa stala Ing. Silvia Schmidtová, ktorá je interným doktorandom Biomedicínskeho centra SAV – Ústav experimentálnej onkológie. Ocenenie získala za výskum nádorov zo zárodočných buniek a identifikáciu potenciálnych molekulárnych cieľov a signálnych dráh, ktoré by mohli zohrávať úlohu v ich chemorezistencii. Výsledky jej práce ukazujú, že dôležitú úlohu v rezistencii týchto nádorov zohrávajú bunky exprimujúce markery nádorových kmeňových buniek. Ich farmakologická inhibícia, prípadne kombinácia s chemoterapiou, naznačujú nové možnosti liečby refraktérnych nádorov.

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) gratuluje absolutnej víťazke Silvii Schmidtovej, foto: Zuzana Halvoníková

Špeciálnu cenu JCI – Slovensko za najväčší potenciálny prínos pre spoločnosť získala Mgr. Radivojka Bánová z Biomedicínskeho centra SAV – Virologický ústav. Počas doktorandského štúdia venuje cielenému zásahu karbonických anhydráz v nádorovom metabolizme. Sústreďuje sa najmä na molekulárno-funkčnú charakterizáciu týchto významných enzýmov a ich špecifických protilátok, ktoré majú zjavný potenciál ako prognostické a prediktívne biomarkery nádorového ochorenia a ich spontánnej regresie. Nedávno sa totiž zistilo, že prítomnosť anti-CA I autoprotilátok v sére pacientov ma významný benefit pre ich prežívanie. Svoje pôsobenie na Virologickom ústave BMC SAV zahájila počas magisterského štúdia, kde sa pod vedením prof. RNDr. S. Pastorekovej, DrSc. a Mgr. E. Švastovej, PhD. venovala výskumu nádorovej hypoxie a acidózy s cieľom prispieť k objasneniu molekulárnych mechanizmov, ktoré zabezpečujú adaptáciu nádorových buniek na tieto stresové faktory v nádorovom mikroprostredí.

Marián Meško odovzdáva Radivojke Bánovej cenu Junior Chamber International – Slovakia za najväčší potenciálny prínos pre spoločnosť, foto: Zuzana Halvoníková

Cenu BMW Group Slovakia za  trvalú udržateľnosť (zapožičanie inovatívneho automobilu BMW) si prebral Bc. Matúš Harčár zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Víťazi jednotlivých kategórií Študentská osobnosť Slovenska pre akademický rok 2015/2016:

  • Elektrotechnika, priemyselné technológie: Ing. Milan Kapolka, PhD., Elektrotechnický ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave

Milan Kapolka úspešne ukončil doktorandské štúdium v akademickom roku 2017/2018 na Elektrotechnickom ústave Slovenskej akadémie vied. Svoju dizertačnú prácu zameral na 3D modelovanie vysokoteplotných supravodičov pre výkonové aplikácie. Počas štúdia vyvinul 3D program v programovacom jazyku C++ (viac ako 8000 riadkov) založenom na variačnej metóde. Program dosiahol vysokú efektivitu paralelných výpočtov na počítačovom klastri. Výsledky modelovania dosiahli vysokú zhodu s nameranými dátami, ale aj s inými metódami modelovania supravodičov. 3D model supravodivej kocky objavil vertikálny komponent tieniaceho prúdu, ktorý bol doposiaľ neznámy.

Pavol Šajgalík (Slovenská akadémia vied) odovzdáva cenu Milanovi Kapolkovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Hutníctvo, strojárstvo, energetika: Ing. Jozef Bendík, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Jozef Bendík v roku 2010 začal na FEI STU študovať program Elektrotechnika a v inžinierskom štúdiu pokračoval v programe Elektroenergetika. Za diplomovú prácu „Elektromagnetické polia vonkajších elektrických vedení VVN a ZVN z hľadiska limitov expozície obyvateľov a dôsledky vyplývajúce pre návrh vedení“ mu bola spoločnosťou Slovenské elektrárne udelená Cena Aurela Stodolu a získal aj prestížne ocenenie Inžinierska cena, ktorú udeľuje Slovenská komora stavebných inžinierov SKSI a Zväz elektrotechnikov Slovenska SEZ KEZ. Aj jeho dizertačná práca „Elektromagnetické polia v okolí vonkajších silových vedení“, ktorú úspešne obhájil v septembri 2018, bola korunovaná Cenou Aurela Stodolu. V rámci doktorandského štúdia navrhol rozšírený matematický model na výpočet elektromagnetických polí pod vonkajšími vedeniami, ktorý implementoval do svojho autorského výpočtového programu pre výpočet elektrických a magnetických polí. Vytvoril prototyp analyzátora magnetickej indukcie, ktorý je možné použiť na dlhodobé monitorovanie prúdového zaťaženia vedení.

Robert Redhammer (Slovenská rektorská konferencia) odovzdáva cenu Jozefovi Bendíkovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Informatika a matematicko-fyzikálne vedy: Ing. Ondrej Kaššák, PhD., Fakulta informatiky a informačných technológií, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Robert Redhammer (Slovenská rektorská konferencia) odovzdáva cenu Ondrejovi Kaššákovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Lekárske vedy, farmácia: Ing. Silvia Schmidtová, Ústav experimentálnej onkológie, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied v Bratislave

Pavol Šajgalík (Slovenská akadémia vied) odovzdáva cenu Silvii Schmidtovej, foto: Zuzana Halvoníková

  • Prírodné vedy, chémia: Mgr. Marcela Bučeková, PhD., Ústav molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Jurajovi Majtánovi (v zastúpení Marceli Bučekovej), foto: Zuzana Halvoníková

  • Stavebníctvo, architektúra: Bc. Matúš Harčár, Stavebná fakulta, Technická univerzita v Košiciach

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Matúšovi Harčárovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo: Ing. Šimon Saloň, Lesnícka fakulta, Technická univerzita vo Zvolene

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Šimonovi Saloňovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Filozofia, politológia, sociológia, pedagogika: Mgr. Michal Uhrín, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Michalovi Uhrínovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Kultúra a umenie: Bc. Juraj Mydla, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Jurajovi Mydlovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Ekonómia: Ján Široký, Podnikovohospodárska fakulta, Ekonomická univerzita v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Jánovi Širokému, foto: Zuzana Halvoníková

  • Právo: Bc. Lukáš Tomáš, Právnická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Lukášovi Tomášovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Šport: Samuel Baláž, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Ľudmile Balážovej (v zastúpení Samuela Baláža) foto: Zuzana Halvoníková

Junior Chamber International – Slovakia je partnerskou organizáciou Junior Chamber International, jednej z najväčších organizácií na svete združujúcich mladých lídrov v jednotlivých krajinách. Svetová organizácia má 200 000 členov v 120 krajinách sveta. JCI – Slovakia organizuje rôzne aktivity pre študentov stredných a vysokých škôl a mladých podnikateľov na Slovensku.

Zoznam nominovaných na Študentskú osobnosť Slovenska za akademický rok 2017/2018

1. kategória: Elektrotechnika, priemyselné technológie
Bc. Ondrej Blažek, Akadémia Policajného zboru v Bratislave
Bc. Peter Frindrich, Fakulta environmentálnej a výrobnej techniky, Technická univerzita vo Zvolene
npor. Ing. Stanislava Gažovová, PhD., Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši
Ing. Milan Kapolka, PhD., Elektrotechnický ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave
Ing. Ivan Labaj, Fakulta priemyselných technológií v Púchove, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
In. Pavol Pecho, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinská univerzita v Žiline
Bc. Tamás Porteleky, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach
Ing. Marek Širanec, Elektrotechnická fakulta, Žilinská univerzita v Žiline
Bc. Michal Švingál, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach
Bc. Alžbeta Bakošová, Strojnícka fakulta, Žilinská univerzita v Žiline

2. kategória: Hutníctvo, strojárstvo, energetika
Ing. Jozef Bendík, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Ing. Dominik Čuha, Fakulta výrobných technológií v Prešove, Technická univerzita v Košiciach
Mgr. Ľudmila Gabrišová, Ústav procesného inžinierstva, Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Marek Habara, Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Bc. Peter Kožuch, Technická fakulta, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Dávid Kuzmiak, Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie, Technická univerzita v Košiciach
Ing. Maroš Palko, Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach
Ing. Richard Sedlák, PhD., Ústav materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied v Košiciach
Filip Tomáška, Ústav manažmentu, Slovenská technická univerzita v Bratislave

3. kategória: Informatika, matematicko-fyzikálne vedy
Ing. Michal Adamík, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Bc. Ivan Bátovský, Fakulta informatiky, Рaneurópska vysoká škola v Bratislave
Mgr. Michal Bodík, Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave
RNDr. Andrej Gajdoš, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Mgr. Terézia Eckertová, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Univerzita Komenského v Bratislave
Ing. Ondrej Kaššák, PhD., Fakulta informatiky a informačných technológií, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Ing. Lukáš Kohútka, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Mgr. Jaroslav Merc, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Bc. Matej Mikulszky, Ústav riadenia a informatizácie výrobných procesov, Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, Technická univerzita v Košiciach
Bc. Martin Selvek, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Univerzita Komenského v Bratislave

4. kategória: Lekárske vedy, farmácia
Mgr. Radivojka Bánová, Virologický ústav, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied v Bratislave
Bc. Silvia Fireková, Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce, Trnavská univerzita v Trnave
PharmDr. Zuzana Klimaszová, Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Marek Ratvaj, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach
Ing. Silvia Schmidtová, Ústav experimentálnej onkológie, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied v Bratislave
Jana Števanková, Fakulta zdravotníctva, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Dominika Tarasovičová, Fakulta zdravotníckych odborov, Prešovská univerzita v Prešove

5. kategória: Prírodné vedy, chémia
Mgr. Michal Benc, Fakulta prírodných vied, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Mgr. Marcela Bučeková, PhD., Ústav molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave
RNDr. Viktória Čabanová, PhD., Parazitologický ústav Slovenskej akadémie vied v Košiciach
Mgr. Jana Hovancová, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Bc. Erika Hutníková, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach
RNDr. Anna Šárocká, Fakulta prírodných vied, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

6. kategória: Stavebníctvo, architektúra
Ing. Matej Hájek, PhD., Stavebná fakulta, Žilinská univerzita v Žiline
Bc. Matúš Harčár, Stavebná fakulta, Technická univerzita v Košiciach
Tomáš Perďoch, Fakulta architektúry, Slovenská technická univerzita v Bratislave

7. kategória: Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo
Ing. Michal Filípek, Lesnícka fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
Bc. Peter Kľoc, Drevárska fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
Ing. Ján Kovarovič, Fakulta biotechnológie a potravinárstva, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Bc. Peter Marčiš, Lesnícka fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
Ing. Martina Pšenková, PhD., Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Ing. Šimon Saloň, Lesnícka fakulta, Technická univerzita vo Zvolene

8. kategória: Filozofia, politológia, sociológia, pedagogika
Bc. Dominik Bujňák, Filozofická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Bc. Pavol Dérer, Filozofická fakulta, Katolícka univerzita v Ružomberku
Mgr. Daniela Glavaničová, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Bc. Simona Hahnová, Fakulta masmédií, Рaneurópska vysoká škola v Bratislave
Bc. Natália Hermannová, Pedagogická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
PaedDr. Nina Kozárová, PhD., Pedagogická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Mgr. Matej Laš, Filozofická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Bc. Katarína Sklutová, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Mgr. Jakub Škrol, Ústav experimentálnej psychológie, Centrum spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied v Bratislave
PaedDr. Robert Tomšík, PhD., Pedagogická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Mgr. Michal Uhrín, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave

9. kategória: Kultúra, umenie
Ing. arch. Miroslav Beličák, Fakulta umení, Technická univerzita v Košiciach
Mgr. art. Simona Gottierová, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Mgr. art. Ľuboš Kotlár, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Mgr. art. Petra Kovalčíková, Fakulta dramatických umení, Akadémia umení v Banskej Bystrici
Bc. Matúš Men, Fakulta dramatických umení, Akadémia umení v Banskej Bystrici
Bc. Juraj Mydla, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Bc. Leonora Sudi, Pedagogická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

10. kategória: Ekonómia
Bc. Michaela Bílla, Fakulta hospodárskej informatiky, Ekonomická univerzita v Bratislave
Ing. Pavol Grman, Fakulta ekonomiky a manažmentu, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Ing. Matej Masár, Fakulta bezpečnostného inžinierstva, Žilinská univerzita v Žiline
Ing. Martin Mičiak, Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita v Žiline
Ján Široký, Podnikovohospodárska fakulta, Ekonomická univerzita v Bratislave
Ing. Petronela Tarinová, Fakulta ekonomiky a manažmentu, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

11. kategória: Právo
Bc. Jakub Dzimko, Právnická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Bc. Adam Máčaj, Právnická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
PhDr. JUDr. Peter Papáček, Fakulta práva, Рaneurópska vysoká škola v Bratislave
Bc. Lukáš Tomáš, Právnická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Bc. Evelyn Tomová, Právnická fakulta, Trnavská univerzita v Trnave

12. kategória: Šport
Samuel Baláž, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
Genc Berisha, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
Maroš Dostál, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach
Kristína Fečová, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Vladimír Hurban, Filozofická fakulta, Trnavská univerzita v Trnave
Mgr. Kamila Chomaničová, Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Bc. Viktória Lipianska, Obchodná fakulta, Ekonomická univerzita v Bratislave
Bc. Barbora Mokošová, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
voj. 1.st. Jakub Nyéki, Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši
Julián Enrik Smoliga, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
Bc. Veronika Sýkorová, Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

AMAVET spustil registráciu na 14. ročník súťaže Junior Internet a hľadá online talenty

$
0
0

Logo súťaže Junior Internet, zdroj: AMAVETAsociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) pozýva všetkých nadšencov internetu a programovania na Junior Internet 2019. Záujemcovia môžu ešte 2 týždne prihlasovať svoje projekty webových stránok, mobilných aplikácií, blogov, vlogov, dizajnov, grafiky a textov.

Súťaž Junior Internet je určená žiakom základných a stredných škôl. Registrovať sa môže individuálny súťažiaci alebo tím autorov maximálne do troch členov najneskôr 28. februára 2019. Po tomto termíne hodnotiaca komisia, zložená z odborníkov z praxe, vyhodnotí prihlásené práce.

Organizátor súťaže AMAVET pozve najzaujímavejšie projekty na súťažnú konferenciu, ktorá sa uskutoční 5. a 6. apríla 2019 na Fakulte informatiky a informačných technológiíSTU v Bratislave. Podujatie je otvorené pre všetkých záujemcov o projekty mladých ľudí či prednášky z IT, grafiky či marketingu. Zvlášť vítané sú školy počas dopoludňajšieho programu v piatok 5. apríla.

Účastníci Junior Internet 2018, zdroj: AMAVET

Súťaž sa uskutoční pod záštitou prof. Márie Bielikovej, dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií STU a Ladislava Mika, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Odborným garantom 14. ročník súťaže Junior Internet je IT Asociácia Slovenska a súčasne záštitu nad konferenciou prijal jej prezident Emil Fitoš.

Pre Junior Internet 2019 sú vyhlásené nasledovné súťažné kategórie:

  • JuniorWEB– prihlasovanie vlastných webových stránok, webových aplikácií, naprogramovaných CMS, ktoré sú umiestnené na internete
  • JuniorDESIGN – prihlasovanie vytvorených digitálnych grafických prác, plagátov, kresieb, dizajn manuálov, koláží a akýchkoľvek iných elektronických grafických prác, umiestnených na internete
  • JuniorTEXT – prihlasovanie textov na vyhlásenú tému „Tentoraz hlasujem za...“, literárny útvar je ľubovoľný, rozsah súťažného textu musí byť minimálne 1000 znakov, text musí byť umiestnený na internete s uvedením jeho autora
  • JuniorBLOG– prihlasovanie vlastných blogov, fotoblogov, videoblogov, teda stránok/kanálov, kde sa nachádza jedinečný autorský obsah bez ohľadu na tému, na rozdiel od kategórie JuniorWEB sa primárne nehodnotí vývojová/programátorská časť, ale obsah a forma
  • JuniorAPP – prihlasovanie mobilných aplikácií pre tablety a smartfóny
  • JuniorLEARN– kategória pre weby a aplikácie poskytujúce vzdelávací obsah, weby škôl, miest, obcí, prípadne regiónov

Pre ľudí na Slovensku je pred voľbami do Európskeho parlamentu dôležité zlepšiť ochranu životného prostredia, želajú si viac financií do študijných programov a športu, chcú obmedzenie nelegálnej migrácie, lepšie pracovné podmienky, či väčšiu podporu pre zaostalé regióny. Za čo by ste zahlasovali vy, ak by ste mali možnosť ísť voliť?“ uviedol pri tejto príležitosti Ladislav Miko.

Členovia poroty a organizačného tímu Junior Internet 2018, zdroj: AMAVET

Zdroj článku: 

Junior Internet môže byť tvoj odrazový mostík do online sveta

$
0
0

Logo súťaže Junior Internet, zdroj: AMAVETAsociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) organizuje 15. ročník jedinečnej konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET, ktorá je určená žiakom základných a stredných škôl. Prihlasovať projekty môžu autori do 15. marca 2020.

Súťažiacimi sú individuálni autori alebo tím maximálne troch autorov, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie aplikácií, digitálnu grafiku a dizajn, písanie textov a blogov, tvorbu webov, zameraných na vzdelávanie. Súťaž obohacujú aj rôzne workshopy, diskusie a prezentácie.

Pre Junior Internet 2020 sú vyhlásené nasledovné súťažné kategórie:

  • JuniorWEB– prihlasovanie vlastných webových stránok, webových aplikácií, naprogramovaných CMS, ktoré sú umiestnené na internete
  • JuniorDESIGN – prihlasovanie vytvorených digitálnych grafických prác, plagátov, kresieb, dizajn manuálov, koláží a akýchkoľvek iných elektronických grafických prác, umiestnených na internete
  • JuniorTEXT – texty ľubovoľného literárneho útvaru na vyhlásenú tému. Rozsah súťažného textu je minimálne 1000 znakov. Text musí byť dostupný na webovej stránke. Témy pre školský rok 2019/2020 sú dve. Autori si môžu z nich vybrať jednu:
    • Ako môžem rozpoznať dezinformáciu?
    • Dá sa bojovať s dezinformáciami a nestratiť slobodu médií?
  • JuniorBLOG– prihlasovanie vlastných blogov, fotoblogov, videoblogov, teda stránok/kanálov, kde sa nachádza jedinečný autorský obsah bez ohľadu na tému, na rozdiel od kategórie JuniorWEB sa primárne nehodnotí vývojová/programátorská časť, ale obsah a forma
  • JuniorAPP – prihlasovanie mobilných aplikácií pre tablety a smartfóny
  • JuniorLEARN– kategória pre weby a aplikácie využiteľné vo vzdelávaní alebo poskytujúce vzdelávací obsah, weby škôl, miest, obcí, prípadne regiónov

Prihlásené práce budú hodnotiť odborníci z úspešných IT projektov a organizácií. O úspechu projektu rozhoduje originalita a nápad, dizajn, technické prevedenie, ale aj bezpečnosť.

Finále súťažnej konferencie sa uskutoční 24. a 25. apríla na Fakulte informatiky a informačných technológiíSTU v Bratislave. Súťažnú konferenciu Junior Internet finančne podporili firmy SK-NIC a WebSupport. Odborným garantom JUNIOR INTERNET je IT Asociácia Slovenska a súčasne záštitu nad podujatím prijal prezident asociácie Emil Fitoš. Podujatie je súčasťou aktivít AMAVET v Digitálnej koalícii. Informácie o 15. ročníku súťaže nájdete na webovej stránke www.juniorinternet.sk.

Zdroj článku: 

Otvára sa jesenný kurz Večernej školy numerológie NUMERO

$
0
0

Logo firmy Katarína Čičmancová – NUMEROCítite potrebu zmeniť svoj život? Mať kontrolu nad svojím osudom, láskou, peniazmi, kariérou? To všetko je možné za pomoci čísel! V októbri sa otvára jesenný kurz Večernej školy numerológie NUMERO. Prvá hodina 13.10.2016 je otvorená a zadarmo pre nerozhodných.

Pýtate sa, či je kurz numerológie vhodný aj pre Vás? To zistíte, keď si odpoviete na nasledujúce otázky:

  • Máte stresy z rozhodovania sa či plánovania svojho osobného aj pracovného života?
  • Chcete lepšie spoznať samého seba, svojho partnera a svojich blízkych?
  • Cítite, že sa potrebujete vo vašom živote posunúť k lepšiemu?
  • A čo váš vzťah s vašimi deťmi?
  • Vznikajú medzi vami nedorozumenia, aj keď sa snažíte ako len môžete?
  • Chýbajú Vám vnútorný pokoj, harmónia a nadhľad?

Odpovedali ste prevažne áno? Potom je kurz numerológie od NUMERO práve pre vás a postupne sa stane nenahraditeľným sprievodcom vo Vašom živote.

NUMERO vás pozýva od 13. októbra 2016 do 19. januára 2017 každý štvrtok od 17:00 do 20:00 na Večernú školu numerológie v Bratislave na ulici Sklenárová 1. Lektorkou je Katarína Čičmancová, ktorá poskytuje kurzy osobného rozvoja s využitím poznatkov numerológie.

Účastníci Večernej školy numerológie NUMERO jar 2013, foto: NUMERO

Cena kurzu je 290 Eur jednorázovo alebo 12 x 26 Eur pred každou trojhodinovkou. V príprade záujmu sa prihláste buď na telefónnom čísle 0905 493 395 alebo vyplňte záväznú prihlášku najneskôr do 6. októbra. Zálohu 52 Eur alebo úhradu celej platby 290 Eur vykonajte prosím na číslo účtu SK7975000000000502286643, BIC: CEKOSKBX, VS: dátum Vášho narodenia v tvare DDMMRRRR.

Zdroj článku: 

Knihy môžete čítať aj ušami

$
0
0

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skRadi čítate, ale často vám do toho niečo skočí? Už nemáte k dispozícii toľko voľného času na čítanie, ako ste mali v minulosti? V tom prípade skúste audioknihy!

Prečo by ste sa mohli pustiť do počúvania audiokníh?
Výhoda počúvania kníh oproti klasickému čítaniu súvisí s ich možnou kombináciou s inými činnosťami. To znamená, že ich môžete počúvať aj v situáciách, v ktorých by ste len ťažko mohli čítať klasické knihy, prípadne e-booky. Audioknihy sú skvelým prostriedkom, ako udržať kontakt s literatúrou, keď práve nemáte čas alebo chuť čítať, či vám v tom bránia zdravotné ťažkosti. S audioknihami sa môžete baviť, ale aj vzdelávať počas cestovania v aute, prechádzok, domácich prác, cvičenia alebo s ňou relaxovať, keď sú vaše oči príliš unavené na čítanie.

Čo a kde hľadať?
V prvom rade by ste sa mali zamyslieť, čo hľadáte a v akom formáte. Na trhu existujú vydavatelia a sprostredkovatelia audiokníh, ktorí ponúkajú audioknihy buď vo fyzickom alebo digitálnom formáte. Obidva formáty majú svoje výhody aj nevýhody. Ak máte vášeň pre zbieranie CD, DVD alebo platní, tak pravdepodobne nebudete uvažovať o  inej možnosti. Ak chcete niekoho obdarovať, tak pravdepodobne si zvolíte skôr možnosť fyzického nosiča, pretože lepšie pôsobí hmotný darček. Na dodanie CD musíte niekedy čakať i týždeň, audioknihu v digitálnom formáte máte k dispozícii ihneď po zaplatení. Za CD si musíte priplatiť a za túto sumu by ste mohli pokojne pozvať niekoho na kávu. Ďalšou výhodou audiokníh v elektronickom formáte je ich neobmedzená možnosť počúvania, a to vďaka mobilným aplikáciám pre telefóny a tablety.

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.sk

Bestsellery pre iOS, zdroj: audioteka.skČo je to audiotéka?
Keďže na trhu existuje niekoľko poskytovateľov audiokníh,radi by sme vám predstavili web audioteka.sk. Audiotéka sa zaoberá predajom a vydávaním audiokníh vo formáte MP3 k okamžitému stiahnutiu a vypočutiu z webstránky alebo prostredníctvom mobilných aplikácií. Audiotéka má svoje korene v Poľsku, z ktorého sa postupne šírila do rôznych krajín po celom svete. V roku 2011 vznikla spoločnosť AUDIOTÉKA.CZ s. r. o., ktorá najprv rozbehla web audioteka.cz a vo februári 2015 bolo pridané aj rozhranie audioteka.sk.

Čo ponúka audiotéka?
Audiotéka ponúka viac ako 2 700 audiokníh. Okrem beletrie nájdete aj hovorené slovo, zamerané na osobný rozvoj, audio verziu časopisu Newsweek, Reportér a výučbové materiály. Pre mobilné zariadenia existuje mobilná aplikácia Audiotéka, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Pred samotným zakúpením audioknihy si môžete vypočuť krátku ukážku pri každej audioknihe alebo stiahnuť jej časť zadarmo. Väčšinou sa pohybuje voľná časť v rozmedzí od 5 do 50 minút. Pri niektorých audioknihách sa však stretneme aj s dĺžkou presahujúcou 2 hodiny!

Čitatelia, ktorých nadchla myšlienka počúvania audiokníh kedykoľvek a kdekoľvek, sa môžu už teraz tešiť na ďalší článok, v ktorom si predstavíme fungovanie webu Audiotéky a zoznámime vás s jej mobilnými aplikáciami, ktoré sú k dispozícii zdarma.

Zdroj článku: 

Bratislava Art Festival v Kunsthalle pre rodiny a dospelých

$
0
0

Bratislava Art Festival v KHB, zdroj: Dom umenia / Kunsthalle BratislavaVzdelávacie oddelenie Kunsthalle Bratislava (KHB) pripravilo na sobotu 8. októbra 2016 v rámci Bratislava Art Festivalu (BLAF) workshopy pre rodiny a dospelých. Program bez výberu vstupného bude zameraný na prázdne výstavné priestory, ktoré divák nemá možnosť bežne navštíviť.

Rodinný program pod názvom Nič v galérii pozýva o 15:00 rodičov s deťmi od 5 do 13 rokov objaviť zákulisie galérie, stať sa živými exponátmi a nechať sa premeniť na svetlo. Čo sa deje v galérii, keď v nej práve neprebieha žiadna výstava?

Program pre dospelých pod názvom Pred dverami galérie začína o 17:00 a bude sa venovať priestorovému vnímaniu prostredia galérie cez protiklad "preplneného" výstavného priestoru Kunsthalle LAB a "vyprázdnených" hlavných výstavných priestorov. Umožní taktiež návštevníkom vytvoriť si vlastnú svetelnú inštaláciu.

Bratislava Art Festival v KHB, zdroj: Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Na workshopy je voľný vstup pri Kunsthalle LAB vo vyššie uvedenom čase na rohu budovy Dom umenia / Kunsthalle Bratislava a programy trvajú od 90 do 120 minút. Rezervácie (pri deťoch s uvedením mena a veku) prosím posielajte do piatku 7.10.2016 na daniela.carna@kunsthallebratislava.sk.

Bohatý program OSS Víkendu Košice 2016

$
0
0

zdroj: soit.skUž o 10 dní sa uskutoční po tretíkrát najväčšie víkendové stretnutie vývojárov a používateľov otvorených technológií na východnom Slovensku. Bohatý program Open Source Softvér (OSS) Víkendu Košice 2016 prináša 19 rôznorodých prednášok aj s abstraktami, programátorské workshopy o Arduine, Bashi a tiež možnosť otestovať si svoje znalosti GNU/Linux.

OSS Víkend 2016 je štvrtý ročník odborného podujatia, ktoré je venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom. Akciu organizuje Spoločnosť pre otvorené informačné technológie (SOIT) od 22. do 23. októbra 2016 na pôde Prírodovedeckej fakultyUniverzity P. J. Šafárika v Košiciach (UPJŠ).

OSS Víkend sa pripája k celoeurópskej akcii Linux Presentation Day, určenej neskúseným záujemcom o operačný systém GNU/Linux. Sprievodnou akciou bude certifikačná skúška LPI zo znalostí používania alebo administrácie GNU/Linux za zníženú cenu. Počas OSS víkendu budú workshopy, ktorými sa pripájame k celoeurópskej akcii Europe Code Week. Zaznejú aj prednášky z oblasti bezpečnosti v súvislosti s Európskym mesiacom kybernetickej bezpečnosti.

Na konferencii je vítaný každý, vstup je voľný a nie je nutná registrácia hostí. Tešíme sa na Vašu účasť!

Sobota 22. október

miestnosť P1

09:00 – 09:30 Otvorenie: SOIT, UPJŠ, Linux Professional Institute Central Europe (LPI CE), ELCT

09:30 – 09:50 Elzbieta Godlewska (LPI CE): Vyžiadaná prednáška

10:00 – 10:30 Marek Šuppa: go-term-adventures: Učíme sa príkazový riadok v štýle textových adventúr
S nástupom MOOC a podobných edukačných technológií sa roztrhlo vrece s interaktívnymi tutoriálmi, ktoré sa snažia zjednodušiť, či spríjemniť prvé momenty s príkazovým riadkom. Naneštastie, v mnohých prípadoch ide o prílišné zjednodušenia, vďaka ktorým mnohí nadobudnú predstavu, že príkazový riadok je iba špeciálny typ webovej stránky. Na FMFI UK sme sa preto v začiatočníckom kurze pokúsili o experiment: vytvorenie textovej adventúry, ktorá sa odohráva v prostredí príkazového riadku a vďaka ktorej je prvá skúsenosť s ním intuitívnejšia, v mnohých prípadoch prívetivejšia a v neposlednom rade aj edukatívnejšia. Obsahom tejto prednášky bude predstavenie popísanej aplikácie a tiež bude zhodnotené jej pilotné nasadenie.

10:40 – 11:25 Andrej Mandúch: Linux debugging tools
Talk sa má snažiť priblížiť základné, ale možno aj pokročilejšie debugovacie nástroje, ktoré majú byť v základnom vybavení každého sysadmina a prečo taký MySQL admin by mal vedieť sa pozrieť, ako jednotlivé dáta cez ten kernel tečú najskôr z ethernetu a potom zase na disk, ale nielen to. Tiež by som rád ukázal, ako môže z takého ltrace profitovať aj slečna sekretárka, ktorá linux používa akurát na Firefox a LibreOffice.

11:30 – 12:00 Ondrej Jariabka: O poznámkach z videa a rasterizovaní videa, alebo ako sme hekovali učenie
So stále narastajúcim počtom e-learnigových možností a dostupných materiálov je v dnešnej dobe veľmi dôležité vedieť tieto materiály efektívne spracovať. Preto sme sa rozhodli zjednodušiť prácu s e-learningovými nájstrojmi a materiálmi a vytvoriť nájstroj, ktorý automaticky spracuje video do poznámok. A tak isto o tom, ako sa snažíme rasterizovať video aby sme mohli dostať vzdelanie aj do odľahlých častí sveta.

12:00 – 13:30 obed

13:30 – 14:00 Mariana Hurná (Mestský úrad Prešov): Možnosti využitia otvorených údajov a datasetov mesta Prešov nielen v študentských projektoch
Prednáška chce ilustrovať zaujímavý spôsob publikovania a zverejňovania rôznych údajov z vnútorného informačného systému mesta navyše aj s vizualizáciou v mape. Ide o reálne a živé, denne automaticky aktualizujúce sa prehľady a zobrazenia na netriviálnom množstve údajov. Zverejnené informácie sú vo formátoch, ktoré sa dajú ďalej spracovávať. Cieľom je ukázať nové možnosti ako „dať informáciám nový zmyslel“. Témami sú: otvorené dáta a otvorené vládnutie.

14:00 – 14:30 Zuzana Tkáčová (UPJŠ): Otvorené nástroje na analýzu, modelovanie a simulácie v prírodných vedách na SŠ
Budú predstavené niektoré nástroje z Concord Corsortium.

14:40 – 15:10 Ján Buša (Technická univerzita v Košiciach): Open source systém počítačovej algebry wxMaxima
Uvedieme stručný úvod o matematických open source programoch. Poskytneme základné indormácie o programe Maxima a wxMaxima. Stručne charakterizujeme možnosti programu wxMaxima a uvedieme príklady jeho použitia.

15:20 – 15:50 Štefan Korečko (Technická univerzita v Košiciach): Vlakový simulátor Open Rails ako virtuálne laboratórium pre vývoj riadiaceho softvéru
Open Rails je vlakový simulátor s otvoreným kódom vyvíjaný ako nástupca hry Microsoft Train Simulator. V rámci našich výskumno-vývojových aktivít sme tento simulátor upravili tak aby mohla byť signalizácia, výhybky a aj samotné vlaky počas hry ovládané riadiacim programom, napísaným samostatne v jazyku Java. Táto prednáška je zameraná na predstavenie architektúry upraveného simulátora a ďalšiemu k nemu vyvinutému softvérovému vybaveniu a taktiež na výhody a nevýhody, ktoré z použitia hry s otvoreným kódom vyplynuli.

16:00 – 16:30 Michal Kohútek (Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre), Michal Paulina: Dedinská kolkáreň – RPi a Arduino
Ako sme zmodernizovali kolkáreň v Moravskom Lieskovom za použitia Raspberry Pi 2, Arduino DUE a veľa trpezlivosti.

16:30 – 17:15 Tomáš Majer (Žilinská univerzita v Žiline): Arduino, mbed a podobné doštičky
Arduino je veľmi populárna OpenHardware platforma a dá sa k nemu pripojiť a aj ľahko naprogramovať takmer čokoľvek. Existuje veľké množstvo rozširujúcich doštičiek, ktoré umožňujú merať rôzne fyzikálne veličiny ako napríklad atmosferický tlak, teplotu a namerané údaje zobraziť na rôznych displejoch, ukladať ich na SD kartu alebo priamo cez LAN alebo WiFi zapisovať do databázy na serveri. Ak už výpočtový výkon procesora AVR nestačí, existujú Arduina aj s 32-bitovými procesormi – napríklad ARM Cortex (Arduino DUE) alebo Intel Pentium (Arduino Galileo). V príspevku predvediem pár aplikácií s rôznymi Arduinami a oboznámim poslucháčov aj s inou, trochu menej známou platformou "mbed" s 32-bitovými procesormi ARM Cortex.

miestnosť P3

09:00 – 12:00 Linux Presentation Day + EU Code Week (ELCT, Martin Šechný)

10:00 – 12:00 LPI testovanie

12:00 – 13:30 obed

13:30 – 17:15 Linux Presentation Day + EU Code Week (Elzbieta Godlewska, LPI CE, ELCT, Martin Šechný)

Nedeľa 23. október

miestnosť P1

09:00 – 09:45 Peter Guľaš (SOŠ pre žiakov so sluchovým postihnutím internátna v Prešove): Editácia a kreslenie v GIMPe
Rastrový editor svojím menej intuitívnym prostredím nepriťahuje veľkú pozornosť profesionálnych grafikov a webdizajnérov. Okrem toho, že sa jedná o slobodný softvér sa po viacerých stránkach vyrovná svojimi možnosťami komerčným aplikáciám. Náplňou prednášky bude ukázať a prakticky vysvetliť základné techniky kreslenia a práce s editorom GIMP v porovnaní s Photoshopom.

09:50 – 10:50 Ferdinand Majerech (ESET): Intro do vývoja na ARM (a ako si nájsť dosku)
Vďaka nízkej cene a spotrebe energie architektúra ARM stala základom pre mnoho experimentálnych projektov, a pomaly sa presadzuje aj v "mainstream" HPC a serveroch. Na trhu je ale nepreberné množstvo lacných dosiek rôznej kvality a ARM jadrá sa niekedy správajú inak než očakáva vývojár zvyknutý na x86 PC.

11:00 – 11:35 Ľubor Jurena (skhosting.eu), Marek Galiński (Regex): Monitorovanie IT infraštruktúry systémom Zabbix
Správne a nepretržite fungujúca infraštruktúra, či už ide o servery, routre alebo iné komponenty, je dnes kľúčovou podmienkou fungovania podniku. Efektívny a spoľahlivý monitoring služieb je ideálne riešenie, ako k správnej a nepretržitej prevádzke systémov dopomôcť.

11:40 – 12:00 Michal Kaukič (Žilinská univerzita v Žiline): Čo nového v Jupyteri
Krátke zhrnutie vývoja Jupyter notebookov (webová technológia, vhodná najmä v oblasti vzdelávania) za posledný rok. Živé ukážky, 3D grafika.

12:00 – 13:30 obed

13:30 – 14:30 Terézia Mézešová (Siemens Healthcare): Kvalita kódu so Sonarqube
Manuálny manažment kvality kódu medzi tímami pracujúcimi v rôznych programovacích jazykoch je náročné na čas a pozornosť. Sonarqube je open source nástroj, ktorý umožňuje sledovať kvalitu centrálne a medzi súvisiacimi projektami podľa sady predefinovaných pravidiel, ktoré pokrývajú najmä čitateľnosť a logické aspekty, ale aj najčastejšie programátorské chyby podľa OWASP Top 10. V prednáške predstavím Sonarqube a odporúčané praktiky na minimalizovanie výskytu bezpečnostných chýb v softvéri.

14:30 – 15:15 Ladislav Bačo (Computer Security Incident Response Team Slovakia): Použitie open source nástrojov pri analýze škodlivého kódu
Prednáška zoznámi účastníkov so základmi analýzy škodlivého kódu. Povieme si, ako bezpečne spúšťať a analyzovať podozrivé súbory. Taktiež si pripravíme laboratórne prostredie s pomocou slobodného softvéru a predstavíme základné nástroje integrované v OS Remnux. Súčasťou prednášky budú aj ukážky analýzy vzorky potenciálne škodlivého softvéru. Prednáška sa koná pri príležitosti Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti.

15:20 – 16:05 Miroslav Senaj (IBM): EcmaScript 6 – JavaScript budúcnosti
EcmaScript 6 – novinky a využitie, Classy, Promisy, moduly a triedy v JavaScripte, Iteratory a built-in moduly, VAR, LET, CONST, Arrow funkcie.

16:05 – 16:45 Ivan Makatura: Päť krokov k dosiahnutiu aplikačnej bezpečnosti založenej na riadení rizika

16:45 – 17:15 Róbert Novotný (UPJŠ): Sedem trendov na tohtoročnú Java sezónu pre mužov aj ženy
Nechajte sa inšpirovať výberom siedmych trendov pre Java programátorov a programátorky, aj keď v Jave neprogramujete. Microservices, škálovanie, deployment, a iné kúsky, po ktorých sa oplatí pozerať v repozitároch.

miestnosť P3

09:00 – 12:00 EU Code Week: workshop Arduino a mbed (Tomáš Majer, Žilinská univerzita v Žiline)
Účastníci by si mali doniesť vlastné počítače a Arduina. Nejaké rozširujúce doštičky budú k zapožičaniu.

10:00 – 12:00 LPI testovanie

12:00 – 13:30 obed

13:30 – 17:15 EU Code Week: workshop Bash skriptovanie (Martin Šechný)

Audioknihy objavíte jednoducho a rýchlo s Audiotékou

$
0
0

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skAko sme vám sľúbili, prinášame ďalší článok o službe Audioteka.sk. Tentokrát sa pozrieme bližšie na jej webové stránky, na ktorých si môžete zakúpiť digitálne audioknihy.

O Audiotéke
Audiotéka vydáva a sprostredkováva audioknihy vo formáte MP3, ktoré sa vám ukladajú na vašu virtuálnu poličku. Na stránkach nájdete viac ako 2 700 audiokníh rôznych žánrov. Pred samotným zakúpením audioknihy si môžete vypočuť krátku ukážku pri každej audioknihe, alebo stiahnuť jej časť zadarmo. Väčšinou sa pohybuje voľná časť v rozmedzí od 5 do 50 minút. Pri niektorých audioknihách sa však stretneme aj s dĺžkou presahujúcou 2 hodiny.

Jednoduchosť a rýchlosť Audiotéky
Po zadaní www.audioteka.sk objavíte veľmi prehľadný a intuitívny web. Na úvodnej stránke sa nachádza niekoľko sekcií, ktoré vám uľahčia vyhľadávanie titulov podľa vášho gusta. Nie ste si istí tým, čo presne hľadáte? Nechajte sa inšpirovať časťou Novinky, Bestsellery, Špeciálne ponuky. Viete presne, akú audioknihu by ste si radi vypočuli? Využite vyhľadávač, ktorý je umiestnený vo vrchnej časti webstránky. Audioknihy môžete vyhľadávať podľa názvu, mena autora alebo mena interpreta. Zvedavci, ktorí majú záujem zistiť, aké audioknihy chystáme zverejniť v budúcnosti, by mali určite nakuknúť do sekcie pripravujeme.

Audiotéka – Pripravujeme, zdroj: audioteka.sk

Odporúčané kategórie a zbierky
Medzi populárne kategórie patria Detektívky, thrillery, Fantasy a sci-fi, Humor, satira a komédia, Literatúra faktu a publicistika, Osobný rozvoj a v neposlednom rade Výučba cudzích jazykov.

Audiotéka – Kategórie, zdroj: audioteka.sk

Audioknihy môžete nájsť zoskupené i do tzv. zbierok. Ide o členenie titulov podľa iných parametrov ako sú kategórie. Bezpochyby by ste nemali prehliadnuť zbierku Výhodné balíčky, v ktorých nájdete komplety za lepšiu cenu, než by ste si ich kupovali samostatne, napríklad: Fifty Shades, Pán prsteňov, Hunger Games. Medzi ďalšie skvelé celky patria: Filmová zbierka, Najlepšia severská krimi a Na cesty.

Audiotéka – Zbierky, zdroj: audioteka.sk

Postup pri kúpe audioknihy
V prvom rade by ste sa mali zaregistrovať. Audiotéka po vás nechce navyše žiadne údaje, stačí zadať emailovú adresu, heslo a súhlasiť s obchodnými podmienkami. Ak vám stačila anotácia a krátka ukážka na to, aby ste si zakúpili audioknihy, tak ďalší postup je vskutku jednoduchý. Pridajte si jednotlivé audioknihy do košíka, prejdite k nákupu, kde si môžete zvoliť platbu prostredníctvom PayPal alebo PayU. Zadáte údaje potrebné pre kúpu a obratom máte audioknihu na vašej virtuálnej poličke, z ktorej si ju môžete kedykoľvek stiahnuť. Tým, ktorí pochybujú, či skutočne bude vybraný titul to pravé orechové, odporúčame stiahnuť z virtuálnej poličky dlhšiu ukážku, ktorá im zaručene pomôže k správnemu rozhodnutiu.

Audiotéka – Registracia, zdroj: audioteka.sk

Ďalšie dôležité informácie, ako sú kontakt, obchodné podmienky alebo odkazy na mobilné aplikácie a sociálne siete, nájdete v pätičke webu. Ako sa vám pozdávajú webové stránky Audiotéky? Zmenili by ste niečo? V ďalších dieloch sa pozrieme na zúbok mobilným aplikáciám Audiotéky, vypichneme to najdôležitejšie a zoznámime vás s najlepšími vychytávkami.

Audiotéka – Päta webstránky, zdroj: audioteka.sk

Zdroj článku: 

Kunsthalle KIDS: Miznúca kresba

$
0
0

Kunsthalle KIDS: Miznúca kresba, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle BratislavaKunsthalle Bratislava pozýva na rodinný tvorivý program Miznúca kresba, ktorý sa uskutoční 12. novembra 2016 o 10:00 a súvisí s prebiehajúcou výstavou A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení.

Na výstave A je tu zas? si vyskúšame,či by z nás boli dobrí špióni, otestujeme, akú dobrú máme pamäť a vytvoríme "miznúcu" zašifrovanú kresbu. Aké znaky, značky a symboly sú okolo nás a akú informáciu v nich môžeme objaviť? Akú informáciu skrývajú vystavené diela?

Program je určený rodičom s deťmi od 4 do 10 rokov. Prihlášky s uvedením mena a veku dieťaťa prosím pošlite najneskôr v piatok 11. 11. na vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk.

Fotogaléria z 12.11.2016

Kunsthalle KIDS: Miznúca kresba, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Výstava A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení (od 04.11.2016 do 26.02.2017) sa zaoberá novodobou históriou Slovenska: obdobím slovenského štátu z pohľadu 25 súčasných umelcov. Politický režim využíval umenie na účely propagandy a jeho progresívne prejavy potláčal. Z odstupu takmer 80 rokov výstavný projekt hľadá odpovede, či a ako môže súčasné umenie prispieť k lepšiemu chápaniu histórie, k schopnosti sa s ňou vysporiadať a poučiť sa z jej chýb. Kam až umenie, ktoré sa vyjadruje k politickým súvislostiam, môže zájsť, aké sú jeho možnosti a hranice?

Kunsthalle KIDS: Očami neviditeľné

$
0
0

Kunsthalle KIDS: Očami neviditeľné, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle BratislavaKunsthalle Bratislava pozýva rodiny s deťmi na mikulášsky workshop Očami neviditeľné, ktorý sa uskutoční na výstave A je tu zas? v sobotu 3. decembra 2016 o 10:00 v priestoroch galérie na Nám. SNP 12.

Program preskúma, ako fungujú spomienky. Zameria sa na spôsoby, ako nezabudnúť na dôležitých ľudí, dôležité udalosti a na vytvorenie netradičného "spomienkového predmetu". Workshop je určený rodičom s deťmi od 4 do 10 rokov. Prihlášky s uvedením mena a veku dieťaťa prosím pošlite najneskôr prvého decembra 2016 na vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk.

Kunsthalle KIDS: Očami neviditeľné, zdroj obrázka: Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Výstava A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení (od 04.11.2016 do 26.02.2017) sa zaoberá novodobou históriou Slovenska: obdobím slovenského štátu z pohľadu 25 súčasných umelcov. Politický režim využíval umenie na účely propagandy a jeho progresívne prejavy potláčal. Z odstupu takmer 80 rokov výstavný projekt hľadá odpovede, či a ako môže súčasné umenie prispieť k lepšiemu chápaniu histórie, k schopnosti sa s ňou vysporiadať a poučiť sa z jej chýb. Kam až umenie, ktoré sa vyjadruje k politickým súvislostiam, môže zájsť, aké sú jeho možnosti a hranice?

Galéria mesta Bratislavy: Skryté farby.it

$
0
0

Cyklus stretnutí S kočíkom do galérie pre mamičky na materskej dovolenke, zdroj: gmb.skGaléria mesta Bratislavy pozýva mamičky na materskej dovolenke v piatok 16. decembra 2016 o 10:00 do Mirbachovho paláca na cyklus stretnutí S kočíkom do galérie na tému Skryté farby, ktorá súvisí s prebiehajúcou výstavou Čierna a biela: Moderná talianska fotografia. Pre mamičky bude pripravený lektorský sprievod, tvorivý workshop a aktivity pre deti, o ktoré sa postarajú dobrovoľníčky.

Program Skryté farby.it tematicky naväzuje na predchádzajúce stretnutie „Zákulisie šedi“ k výstave fotografií Čiernobiele roky, počas ktorej boli účastníčky vtiahnuté do československej každodennosti v 70-tych a 80-tych rokov. Aktuálny piatok budú farby čierna a biela adaptované na talianske prostredie.

Na program je potrebné sa prihlásiť najneskôr v stredu 14. decembra buď na vzdelavanie@gmb.sk alebo telefonicky 02/ 5443 2807. Vstupné sú 4 € a za detičky sa neplatí. Dámy, príďte si oddýchnuť, vybočiť z domáceho kolotoča a venovať čas aj sebe!

Čierna a biela: Moderná talianska fotografia, zdroj: gmb.sk

Výstava Čierna a biela: Moderná talianska fotografia potrvá v Mirbachovom paláci do 15. januára 2017.

Zdroj článku: 

Moja mobilná aplikácia Audiotéka pre Android

$
0
0

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skPatríte medzi tých, ktorí radi objavujú nové aplikácie? Určite vyskúšajte mobilné aplikácie Audiotéka, ktoré vám umožnia počúvať audioknihy kedykoľvek, kdekoľvek a na rôznych zariadeniach. V tomto článku si posvietime na verziu pre Android.

Ruku na srdce, vychádza niekto z vás z domu bez mobilu? Mobilný telefón sa stal súčasťou nášho každodenného žitia a pravdepodobne väčšina si už ani nevie predstaviť, čo by bez neho robila. Jeden malý prístroj s mnohými funkciami, ktorý dokáže poskytnúť nespočetne veľa možností. Aplikácie Audiotéka sú určené na počúvanie audiokníh prostredníctvom mobilu alebo tabletu. Sú k dispozícii pre operačné systémy Android (stiahni appku) a iOS.

Audiotéka – úvodná stránka v Android aplikácii, zdroj: audioteka.sk

Možno už viete, že služba Audiotéka nie je len na Slovensku, ale pôsobí i na trhoch v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Švédsku a ďalších. Je to jeden z dôvodov, prečo môžete nájsť všetky podchytené krajiny v rámci jednej aplikácie. Pokiaľ ste zákazníkom, ktorý chce využívať napr. slovenský, český a anglický obchod, tak nemusíte mať nainštalované tri aplikácie Audiotéky, ale stačí v nastaveniach zmeniť obchod podľa vlastnej potreby.

Audiotéka – výber obchodu, zdroj: audioteka.sk

Priamo v mobilnej aplikácii je možné vyberať audioknihy podľa ich obľúbenosti, odporúčaných titulov, dátumu zaradenia do ponuky alebo podľa kategórií. Pred zakúpením si môžete prehrať krátku ukážku alebo stiahnuť časť audioknihy zadarmo. Audioknihy sa dajú jednoducho zakúpiť v aplikácii prostredníctvom Google Checkout alebo zaplatiť pomocou PayPal či PayU po presmerovaní na webové stránky.

Audiotéka – nastavenia Android aplikácie, zdroj: audioteka.sk

Prihlásenie do aplikácie umožní synchronizáciu vašej virtuálnej Poličky s audioknihami medzi viacerými telefónmi, tabletami aj s účtom na webovej stránke www.audioteka.sk. To znamená, že ak si zakúpite audioknihu na webových stránkach, tak po aktualizácii poličky nájdete daný titul i vo vašom mobile a naopak.

Audiotéka – Polička na Androide, zdroj: audioteka.sk

Počúvať audioknihy môžete už počas sťahovania, pretože nahrávka sa sťahuje po častiach, a preto nemusíte čakať na stiahnutie celej nahrávky. V prehrávači sa dá pohybovať po kapitolách alebo o 30 sekúnd dopredu i dozadu. Pri stiahnutí celého súboru je možné posunúť prehrávanie dozadu i o 15 sekúnd.

Audiotéka – Android prehrávač, zdroj: audioteka.sk

V aplikácii nájdete históriu počúvania a automatické záložky, ktoré sú vytvárané pri prerušení počúvania. Táto šikovná funkcia vám zabezpečí, že ak budete chcieť počúvať aj na inom mobilnom zariadení, tak nebudete musieť manuálne vyhľadávať bod, v ktorom ste ukončili počúvanie, ale sama aplikácia vám navrhne, či chcete prejsť na daný čas počúvania. Prípadne môžete vyhľadať všetky pauzy v počúvaní v histórii a to i tie, ktoré ste vykonali v inom zariadení.

Audiotéka – záložky na Androide, zdroj: audioteka.sk

V rámci prehrávača objavíte i skvelé funkcie ako je zaspávanie (sleep) alebo nastavenie rýchlosti čítania. Ak počúvate radi audioknihy v posteli, nastavte si automatické vypnutie prehrávania po zadanom časovom úseku (funkcia sleep). Ak vám nevyhovuje interpretove tempo čítania, jednoducho zmeníte rýchlosť čítania na pomalšie alebo rýchlejšie.

Audiotéka – nastavenie rýchlosti čítania na Androide, zdroj: audioteka.sk

Posledná vychytávka, ktorá sa zíde najmä ľuďom, ktorí neustále bojujú s nedostatkom miesta, je zmazanie už vypočutej časti audioknihy. Túto možnosť nájdete v nastaveniach, v sekcii Pamäť, kde môžete zmazať všetky už vypočuté súbory alebo si vybrať z jednotlivých audiokníh.

Audiotéka – pamäť a mazanie súborov na Androide, zdroj: audioteka.sk

Výhody aplikácieAudiotéka pre Android:

  • je zadarmo,
  • má intuitívne ovládanie,
  • umožňuje prehrať ukážku pri každej audioknihe,
  • ponúka kapitolu zadarmo na stiahnutie pri väčšine audiokníh,
  • vytvára a synchronizuje záložky s inými mobilnými zariadeniami,
  • obsahuje automatickú pauzu v prípade odpojenia slúchadiel, prichádzajúceho hovoru alebo ukončenia spojenia,
  • dovoľuje počúvanie so zamknutou obrazovkou,
  • disponuje funkciou Sleep,
  • poskytuje opakované sťahovanie audiokníh z Poličky,
  • nabáda k nákupu nových audiokníh priamo v aplikácii,
  • prepája zákazníka s účtom na webe www.audioteka.sk.
Zdroj článku: 

TOP Študentská osobnosť Slovenska bojuje proti rakovinovým bunkám

$
0
0

Veronika Némethová – TOP Študentská osobnosť Slovenska akad. roku 2015/2016, foto: Miloslav OfúkanýV stredu 14. decembra sa konalo slávnostné odovzdávanie cien dvanástim talentovaným a výnimočným študentom vysokých škôl a výskumných ústavov SAV v súťaži Študentská osobnosť Slovenska pre akademický rok 2015/2016.

Študentská osobnosť Slovenska je národná súťaž študentov 1., 2. a 3. stupňa vysokoškolského štúdia, ktorú organizuje Junior Chamber International – Slovakia pod záštitou J.E. Andreja Kisku – prezidenta SR, s podporou Slovenskej rektorskej konferencie a pod odbornou garanciou Slovenskej akadémie vied. Generálnym partnerom bola spoločnosť Skanska SK a.s, reklamnými partnermi boli firmy EY, TRW Automotive Slovakia, Nafta, PosAm , Dr. Max, Slovnaft, Prvá stavebná sporiteľňa, Nadácia Mondi SCP, White and Case, J&T Banka, BMW Group Slovakia, Satur Travel, Coop Jednota Slovensko, Niké, O2 Slovakia, Black Stork Veľká Lomnica a medzi mediálnymi partnermi nechýbali ani naše Promospravy.sk.

Odovzdávanie ocenení Študentská osobnosť Slovenska akad. r. 2015/2016 sa konalo v Pálfyho paláci v Bratislave, foto: Miloslav Ofúkaný

Krásne a symbolické číslo 12 nesie v sebe tento ročník súťaže, preto sme sa rozhodli oceniť 12 výnimočných študentských projektov a som šťastný, že záujem o účasť v súťaži každým rokom rastie,“ vyjadril sa Marián Meško, predseda Junior Chamber International – Slovakia.

Marián Meško, predseda Junior Chamber International – Slovakia, foto: Miloslav Ofúkaný

Podpora Študentskej osobnosti Slovenska sa stala každoročnou súčasťou našej spoločnosti. V čase, keď mnoho mladých a talentovaných ľudí odchádza do zahraničia, považujeme za dôležité, aby sa odborná, aj široká verejnosť na Slovensku dozvedala o študentoch a vedcoch, ktorí pracujú na Slovensku, uznávajú morálne hodnoty, neboja sa pýtať a preukazovať odvahu, čím potvrzujú, že vďaka nim má Slovensko nádej,“ povedala Magdaléna Dobišová, generálna riaditeľka Skanska SK a.s.

Magdaléna Dobišová odovzdáva finančný dar Veronike Némethovej, foto: Miloslav Ofúkaný

Odborná porota tento ročník vyberala úspešných študentov a mladých vedcov zo 79 nominácií v dvanástich kategóriách podľa jednotlivých študijných smerov. Víťazi získali diplomy, vecné ceny a finančnú odmenu.

12 finalisti Študentskej osobnosti Slovenska akad.r. 2015/2016, foto: Miloslav Ofúkaný

Absolútnym víťazom t.j. TOP Študentskou osobnosťou Slovenska akad. roku 2015/2016 sa stala Mgr. Veronika Némethová, ktorá je interným doktorandom na Ústave polymérov SAV – Oddelenie pre výskum biomateriálov. Ocenenie získala za nové vedecké prístupy k liečbe špecifických nádorových ochorení – nájdenie princípu pre vývoj vysoko selektívnych chemoterapeutík, ktoré pôsobia výlučne v nádorových bunkách bez negatívneho vplyvu na zdravé tkanivo. Na túto jej snahu nadväzuje vývoj liekových nosičov na báze prírodných polymérov pre dopravenie liečiv k cieleným nádorovým bunkám. Je autorom patentovej prihlášky, ktorá je v súčasnosti v posudzovaní Európskym patentovým úradom.

Marián Meško, Veronika Némethová, Pavol Šajgalík (predseda Slovenskej akadémie vied), Daniela Ježová (členka predsedníctva pre vzdelávanie a doktorandské štúdium Slovenskej akadémie vied), foto: Miloslav Ofúkaný

Cenu verejnosti na základe internetového hlasovania čitateľov denníka Pravda verejnosti získali dvaja nominovaní: Bc. Michal Štens z Fakulty informatikyPaneurópskej vysokej školy v Bratislave a Ing. Jozef Lukáč z Podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach.

Marián Meško odovzdáva Cenu verejnosti Michalovi Štensovi, foto: Miloslav Ofúkaný

Jakub Prokeš (zástupca šefredaktorky denníka Pravda) odovzdáva Cenu verejnosti Jozefovi Lukáčovi, foto: Miloslav Ofúkaný

Cenu BMW Group Slovakia (zapožičanie inovatívneho automobilu BMW) za inovatívnosť a trvalo udržatelný rozvoj si prebrala Ing. Veronika Földvary, PhD.

Marián Meško odovzdáva Cenu BMW Group Slovakia Veronike Földvary, foto: Miloslav Ofúkaný

Cenu JCI – Slovakia dostala Mgr. Kristýna Lukáčová, PhD z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV v Ivanke pri Dunaji.

Kristýna Lukáčová s Cenou JCI – Slovakia, foto: Miloslav Ofúkaný

Víťazi jednotlivých kategórií Študentská osobnosť Slovenska pre akademický rok 2015/2016:

Zuzana Križanová z TRW Automotive Slovakia odovzdáva značkové hodinky Martinovi Kováčovi, foto: Miloslav Ofúkaný

Marián Meško a Martin Pollák, foto: Miloslav Ofúkaný

Daniela Ježová a Ivan Srba, foto: Miloslav Ofúkaný

Karol Mičieta (viceprezident Slovenskej rektorskej konferencie) a Petra Bullová, foto: Miloslav Ofúkaný

Silvia Kavalierová zo Slovnaftu odovzdáva značkové hodinky Veronike Némethovej, foto: Miloslav Ofúkaný

Radovan Slobodník z Prvej stavebnej sporiteľne blahoželá Veronike Földvary, foto: Miloslav Ofúkaný

Karol Mičieta a Kristýna Kunderlíková, foto: Miloslav Ofúkaný

Martin Huska z Mondi SCP blahoželá Angelike Herucovej, foto: Miloslav Ofúkaný

Daniela Ježová a František Bonk, foto: Miloslav Ofúkaný

Marián Meško a Stanislav Sabo, foto: Miloslav Ofúkaný

Tomáš Preček – partner spoločnosti EY blahoželá Martinovi Nebesníkovi, foto: Miloslav Ofúkaný

Richard Varga – najúspešnejší slovenský triatlonista odovzdáva značkové hodinky Michaele Balcovej, foto: Miloslav Ofúkaný

Junior Chamber International – Slovakia je partnerskou organizáciou Junior Chamber International, jednej z najväčších organizácií na svete združujúcich mladých lídrov v jednotlivých krajinách. Svetová organizácia má 200 000 členov v 120 krajinách sveta. JCI – Slovakia organizuje rôzne aktivity pre študentov stredných a vysokých škôl a mladých podnikateľov na Slovensku.

Skanska SK a.s. pôsobí na Slovensku prostredníctvom svojich piatich závodov pokrývajúcich všetky segmenty stavebníctva. V Obchodnom registri SR je spoločnosť zapísaná od augusta 1994. Pod menom Skanska SK podniká od apríla 2010 po veľkej reštrukturalizácii a fúzii šiestich spoločností Skanska, ktoré dovtedy pôsobili na Slovensku ako samostatné právnické subjekty. Základným predmetom činnosti sú všetky oblasti stavebníctva, vývoj a predaj vlastných bytových a komerčných projektov, správa majetku a súvisiace služby. Skanska SK je súčasťou svetového koncernu Skanska so sídlom vo Švédsku. V roku 2016 Skanska celosvetovo píše svoj 129 rok pôsobenia na stavebných trhoch.

Moja mobilná aplikácia Audiotéka pre iOS

$
0
0

Audiotéka – Dobre nahovorené príbehy, zdroj: audioteka.skAplikácia Audiotéka je určená na počúvanie audiokníh prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu. Mobilnú aplikáciu objavíte v app store pre operačné systémy Android a iOS. V tomto článku sa pozrieme na verziu pre iOS.

V aplikácii Audiotéka pre iOS je možné vyberať audioknihy podľa ich obľúbenosti, odporúčaní, dátumu zaradenia do ponuky alebo podľa kategórií v rámci katalógu. Pred zakúpením titulu si môžete prehrať krátku ukážku alebo si stiahnuť časť audioknihy zadarmo.

Audiotéka – úvodná stránka v iOS aplikácii, zdroj: audioteka.sk

Audioknihy sa dajú jednoducho zakúpiť prostredníctvom In-App Purchase. Nakupovať môžete i priamo cez webové stránky www.audioteka.sk a následne aktualizovať virtuálnu poličku vo vašom zariadení. Registrácia umožní synchronizáciu poličky s audioknihami medzi viacerými zariadeniami. Aktualizácie v aplikácii vykonávate posunutím displeja smerom nadol.

Na poličke môžete triediť audioknihy podľa žánrov. Je tiež možné zobrazenie iba sérií, stiahnutých audiokníh alebo vyfiltrovanie kapitoly zadarmo (nezakúpené audioknihy). Ak máte na poličke veľa audiokníh a strácate sa v nich, určite bude pre vás užitočná možnosť skrytia audiokníh. To vykonáte potiahnutím displeja smerom doľava pri audioknihe, ktorú chcete schovať.

Audiotéka – Polička na iOS, zdroj: audioteka.sk

Po zvolení audioknihy, ktorú by ste radi začali počúvať, budete presmerovaní do prehrávača. I v iOS verzii Audiotéky sa začne audiokniha automaticky sťahovať po stlačení prehrávania. Dobrou správou je, že nemusíte čakať na stiahnutie celej audioknihy a počúvať ju môžete už počas sťahovania. V prehrávači sa dá pohybovať o 30 sekúnd vpred i dozadu alebo po kapitolách.

V rámci prehrávača objavíte i skvelé funkcie, akými sú nastavenie rýchlosti čítania alebo sleep. Ak vám nevyhovuje interpretovo tempo čítania, ľahko zmeníte rýchlosť čítania na pomalšie alebo rýchlejšie.

Audiotéka – iOS prehrávač, zdroj: audioteka.sk

Tiež si môžete nastaviť automatické vypnutie prehrávania po zadanom časovom úseku, zvoliť možnosť konca kapitoly alebo ukončenia po ďalšej kapitole. Skvelou novinkou funkcie sleep je to, že si môžete zapnúť v nastaveniach možnosť automatického obnovenia počúvania počas stišovania audioknihy. K znižovaniu zvuku dochádza pár sekúnd pred ukončením časového úseku. Táto funkcia je výborná najmä pre ľudí, ktorí radi počúvajú v posteli pred spaním. Ak by ste zadali vypnutie po 20 minútach, tak budete musieť ísť do aplikácie a znova zapínať počúvanie a nastavovať sleep. Tomuto sa vyhnete tak, že umožníte obnovenie po zatrasení mobilu počas stišovania.

Ďalej v aplikácii nájdete históriu počúvania a automatické záložky, ktoré sú vytvárané pri prerušení počúvania. Táto šikovná funkcia vám ušetrí čas, ak počúvate na rôznych zariadeniach. Nebudete musieť manuálne vyhľadávať bod, v ktorom ste ukončili počúvanie. Sama aplikácia vám navrhne, či chcete prejsť na daný čas počúvania. Prípadne môžete vyhľadať všetky pauzy v počúvaní v histórii vrátane tých, ktoré ste vykonali v inom zariadení.

Posledný odsek venujeme nastaveniu aplikácie. Môžete si napr. povoliť synchronizáciu, pauzu pri odpojení slúchadiel, automaticky posunúť počúvanie audioknihy o pár sekúnd dozadu po obnovení prehrávania, zobraziť všetky tlačidlá v prehrávači, ako aj už vyššie spomínané obnovenie odpočtu spánku zatrasením zariadenia.

Audiotéka – nastavenia na iOS, zdroj: audioteka.sk

Výhody aplikácieAudiotéka pre iOS:

  • je zadarmo,
  • má intuitívne ovládanie,
  • umožňuje prehrať ukážku pri každej audioknihe,
  • ponúka kapitolu zadarmo na stiahnutie pri väčšine audiokníh,
  • vytvára a synchronizuje záložky s inými mobilnými zariadeniami,
  • obsahuje automatickú pauzu v prípade odpojenia slúchadiel, prichádzajúceho hovoru alebo ukončenia spojenia,
  • dovoľuje počúvanie so zamknutou obrazovkou,
  • disponuje funkciou Sleep,
  • poskytuje opakované sťahovanie audiokníh z Poličky,
  • nabáda k nákupu nových audiokníh priamo v aplikácii,
  • prepája zákazníka s účtom na webe www.audioteka.sk.
Zdroj článku: 

Prihlás prednášku alebo workshop na OSS Víkend Košice 2017

$
0
0

Spoločnosť pre otvorené informačné technológieV októbri sa v Košiciach uskutoční najväčšie víkendové stretnutie vývojárov a používateľov otvorených technológií na východnom Slovensku. Návrhy na prednášky či workshopy posielajte do 30.9.2017.

OSS Víkend 2017 je piaty ročník odborného podujatia, ktoré je venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom. Akciu organizuje Spoločnosť pre otvorené informačné technológie od 21. do 22. októbra 2017 na pôde Prírodovedeckej fakulty Univerity P. J. Šafárika v Košiciach. Na konferencii je vítaný každý, vstup je voľný a nie je nutná registrácia hostí.

OSS Víkend sa pripája k celoeurópskej akcii Linux Presentation Day, určenej neskúseným záujemcom o operačný systém GNU/Linux a k európskej informačnej kampani o kybernetickej bezpečnosti Cyber Security Month. Počas OSS víkendu bude programátorský workshop v rámci celoeurópskej akcie Europe Code Week.

Na podujatí prevláda pokojná rodinno-geekovská atmosféra, ani začínajúci prednášajúci sa nemusia báť. Všetky prednášky a workshopy z oblasti otvorených technológií sú vítané. Organizátor hľadá príspevky na tieto témy:

  • otvorený hardvér
  • otvorený softvér, operačný systém GNU/Linux
  • otvorené dáta
  • programovanie
  • IT bezpečnosť
  • geoinformatika, openstreetmap
  • otvorené vzdelávanie, otvorené vládnutie
  • verejné licencie

Pre ľahšie zostavenie programu navrhujeme dĺžku prednášok 30 alebo 60 minút (vrátane diskusie).

Svoj príspevok prihlásčo najskôr s týmito údajmi:

  • meno a priezvisko
  • názov prednášky/workshopu
  • krátky abstrakt (3-4 vety)
  • dĺžka trvania prednášky
  • preferovaný deň (sobota, nedeľa) a čas
  • veľkosť trička
  • záujem o zabezpečenie ubytovania (z piatka na sobotu / zo soboty na nedeľu)

nepovinne:

  • v prípade workshopu požiadavky na účastníkov
  • svoju fotku (pre stránku o prednášajúcich)
  • krátky životopis (pre stránku o prednášajúcich)

Záujem o účasť môžeš vyjadriť vo Facebook udalosti, kde uvidíš ľudí z OSS komunity.

TOP Študentská osobnosť Slovenska sa venuje onkologickému výskumu a prednáša stredoškolákom o dôležitosti prevencie nádorových ochorení

$
0
0

Logo súťaže Študentská osobnosť Slovenska, zdroj: Junior Chamber International – SlovakiaV stredu 12. decembra 2018 sa v Pálffyho paláci konalo slávnostné odovzdávanie cien dvanástim talentovaným a výnimočným študentom vysokých škôl a výskumných ústavov SAV v súťaži Študentská osobnosť Slovenska za akademický rok 2017/2018.

Študentská osobnosť Slovenska je národná súťaž študentov 1., 2. a 3. stupňa vysokoškolského štúdia, ktorú organizuje Junior Chamber International – Slovakia pod záštitou J.E. Andreja Kisku – prezidenta SR, s odbornou garanciou  Slovenskej rektorskej konferencie a Slovenskej akadémie vied. Reklamnými partnermi boli firmy EY, Asseco Central EuropeVertiv SlovakiaABB Slovensko, Dr. Max, Nadácia Mondi SCP, White and Case, J&T Banka, BMW Group Slovakia, Coop Jednota Slovensko, O2 Slovakia, Magneti Marelli Slovakia, Prvá stavebná sporiteľňa, BUBO Travel Agency, Martinus. Medzi mediálnymi partnermi boli aj Promospravy.sk.

Odborná porota vyberala úspešných študentov a mladých vedcov z 91 nominácií (pozri zoznam na konci článku) v dvanástich kategóriách podľa jednotlivých študijných smerov. Víťazi získali diplomy, vecné ceny a finančnú odmenu.

Všetci 12 finalisti Študentskej osobnosti Slovenska za akademický rok 2017/2018 spolu s držiteľkou ceny Junior Chamber International – Slovakia za najväčší potenciálny prínos pre spoločnosť, foto: Zuzana Halvoníková

Absolútnym víťazom t.j. TOP Študentskou osobnosťou Slovenska akad. roku 2017/2018 sa stala Ing. Silvia Schmidtová, ktorá je interným doktorandom Biomedicínskeho centra SAV – Ústav experimentálnej onkológie. Ocenenie získala za výskum nádorov zo zárodočných buniek a identifikáciu potenciálnych molekulárnych cieľov a signálnych dráh, ktoré by mohli zohrávať úlohu v ich chemorezistencii. Výsledky jej práce ukazujú, že dôležitú úlohu v rezistencii týchto nádorov zohrávajú bunky exprimujúce markery nádorových kmeňových buniek. Ich farmakologická inhibícia, prípadne kombinácia s chemoterapiou, naznačujú nové možnosti liečby refraktérnych nádorov.

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) gratuluje absolutnej víťazke Silvii Schmidtovej, foto: Zuzana Halvoníková

Špeciálnu cenu JCI – Slovensko za najväčší potenciálny prínos pre spoločnosť získala Mgr. Radivojka Bánová z Biomedicínskeho centra SAV – Virologický ústav. Počas doktorandského štúdia venuje cielenému zásahu karbonických anhydráz v nádorovom metabolizme. Sústreďuje sa najmä na molekulárno-funkčnú charakterizáciu týchto významných enzýmov a ich špecifických protilátok, ktoré majú zjavný potenciál ako prognostické a prediktívne biomarkery nádorového ochorenia a ich spontánnej regresie. Nedávno sa totiž zistilo, že prítomnosť anti-CA I autoprotilátok v sére pacientov ma významný benefit pre ich prežívanie. Svoje pôsobenie na Virologickom ústave BMC SAV zahájila počas magisterského štúdia, kde sa pod vedením prof. RNDr. S. Pastorekovej, DrSc. a Mgr. E. Švastovej, PhD. venovala výskumu nádorovej hypoxie a acidózy s cieľom prispieť k objasneniu molekulárnych mechanizmov, ktoré zabezpečujú adaptáciu nádorových buniek na tieto stresové faktory v nádorovom mikroprostredí.

Marián Meško odovzdáva Radivojke Bánovej cenu Junior Chamber International – Slovakia za najväčší potenciálny prínos pre spoločnosť, foto: Zuzana Halvoníková

Cenu BMW Group Slovakia za  trvalú udržateľnosť (zapožičanie inovatívneho automobilu BMW) si prebral Bc. Matúš Harčár zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Víťazi jednotlivých kategórií Študentská osobnosť Slovenska pre akademický rok 2015/2016:

  • Elektrotechnika, priemyselné technológie: Ing. Milan Kapolka, PhD., Elektrotechnický ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave

Milan Kapolka úspešne ukončil doktorandské štúdium v akademickom roku 2017/2018 na Elektrotechnickom ústave Slovenskej akadémie vied. Svoju dizertačnú prácu zameral na 3D modelovanie vysokoteplotných supravodičov pre výkonové aplikácie. Počas štúdia vyvinul 3D program v programovacom jazyku C++ (viac ako 8000 riadkov) založenom na variačnej metóde. Program dosiahol vysokú efektivitu paralelných výpočtov na počítačovom klastri. Výsledky modelovania dosiahli vysokú zhodu s nameranými dátami, ale aj s inými metódami modelovania supravodičov. 3D model supravodivej kocky objavil vertikálny komponent tieniaceho prúdu, ktorý bol doposiaľ neznámy.

Pavol Šajgalík (Slovenská akadémia vied) odovzdáva cenu Milanovi Kapolkovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Hutníctvo, strojárstvo, energetika: Ing. Jozef Bendík, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Jozef Bendík v roku 2010 začal na FEI STU študovať program Elektrotechnika a v inžinierskom štúdiu pokračoval v programe Elektroenergetika. Za diplomovú prácu „Elektromagnetické polia vonkajších elektrických vedení VVN a ZVN z hľadiska limitov expozície obyvateľov a dôsledky vyplývajúce pre návrh vedení“ mu bola spoločnosťou Slovenské elektrárne udelená Cena Aurela Stodolu a získal aj prestížne ocenenie Inžinierska cena, ktorú udeľuje Slovenská komora stavebných inžinierov SKSI a Zväz elektrotechnikov Slovenska SEZ KEZ. Aj jeho dizertačná práca „Elektromagnetické polia v okolí vonkajších silových vedení“, ktorú úspešne obhájil v septembri 2018, bola korunovaná Cenou Aurela Stodolu. V rámci doktorandského štúdia navrhol rozšírený matematický model na výpočet elektromagnetických polí pod vonkajšími vedeniami, ktorý implementoval do svojho autorského výpočtového programu pre výpočet elektrických a magnetických polí. Vytvoril prototyp analyzátora magnetickej indukcie, ktorý je možné použiť na dlhodobé monitorovanie prúdového zaťaženia vedení.

Robert Redhammer (Slovenská rektorská konferencia) odovzdáva cenu Jozefovi Bendíkovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Informatika a matematicko-fyzikálne vedy: Ing. Ondrej Kaššák, PhD., Fakulta informatiky a informačných technológií, Slovenská technická univerzita v Bratislave

Robert Redhammer (Slovenská rektorská konferencia) odovzdáva cenu Ondrejovi Kaššákovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Lekárske vedy, farmácia: Ing. Silvia Schmidtová, Ústav experimentálnej onkológie, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied v Bratislave

Pavol Šajgalík (Slovenská akadémia vied) odovzdáva cenu Silvii Schmidtovej, foto: Zuzana Halvoníková

  • Prírodné vedy, chémia: Mgr. Marcela Bučeková, PhD., Ústav molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Jurajovi Majtánovi (v zastúpení Marceli Bučekovej), foto: Zuzana Halvoníková

  • Stavebníctvo, architektúra: Bc. Matúš Harčár, Stavebná fakulta, Technická univerzita v Košiciach

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Matúšovi Harčárovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo: Ing. Šimon Saloň, Lesnícka fakulta, Technická univerzita vo Zvolene

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Šimonovi Saloňovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Filozofia, politológia, sociológia, pedagogika: Mgr. Michal Uhrín, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Michalovi Uhrínovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Kultúra a umenie: Bc. Juraj Mydla, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Jurajovi Mydlovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Ekonómia: Ján Široký, Podnikovohospodárska fakulta, Ekonomická univerzita v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Jánovi Širokému, foto: Zuzana Halvoníková

  • Právo: Bc. Lukáš Tomáš, Právnická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Lukášovi Tomášovi, foto: Zuzana Halvoníková

  • Šport: Samuel Baláž, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave

Marián Meško (Junior Chamber International – Slovakia) odovzdáva cenu Ľudmile Balážovej (v zastúpení Samuela Baláža) foto: Zuzana Halvoníková

Junior Chamber International – Slovakia je partnerskou organizáciou Junior Chamber International, jednej z najväčších organizácií na svete združujúcich mladých lídrov v jednotlivých krajinách. Svetová organizácia má 200 000 členov v 120 krajinách sveta. JCI – Slovakia organizuje rôzne aktivity pre študentov stredných a vysokých škôl a mladých podnikateľov na Slovensku.

Zoznam nominovaných na Študentskú osobnosť Slovenska za akademický rok 2017/2018

1. kategória: Elektrotechnika, priemyselné technológie
Bc. Ondrej Blažek, Akadémia Policajného zboru v Bratislave
Bc. Peter Frindrich, Fakulta environmentálnej a výrobnej techniky, Technická univerzita vo Zvolene
npor. Ing. Stanislava Gažovová, PhD., Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši
Ing. Milan Kapolka, PhD., Elektrotechnický ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave
Ing. Ivan Labaj, Fakulta priemyselných technológií v Púchove, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
In. Pavol Pecho, Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinská univerzita v Žiline
Bc. Tamás Porteleky, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach
Ing. Marek Širanec, Elektrotechnická fakulta, Žilinská univerzita v Žiline
Bc. Michal Švingál, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach
Bc. Alžbeta Bakošová, Strojnícka fakulta, Žilinská univerzita v Žiline

2. kategória: Hutníctvo, strojárstvo, energetika
Ing. Jozef Bendík, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Ing. Dominik Čuha, Fakulta výrobných technológií v Prešove, Technická univerzita v Košiciach
Mgr. Ľudmila Gabrišová, Ústav procesného inžinierstva, Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Marek Habara, Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Bc. Peter Kožuch, Technická fakulta, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Dávid Kuzmiak, Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie, Technická univerzita v Košiciach
Ing. Maroš Palko, Strojnícka fakulta, Technická univerzita v Košiciach
Ing. Richard Sedlák, PhD., Ústav materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied v Košiciach
Filip Tomáška, Ústav manažmentu, Slovenská technická univerzita v Bratislave

3. kategória: Informatika, matematicko-fyzikálne vedy
Ing. Michal Adamík, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Bc. Ivan Bátovský, Fakulta informatiky, Рaneurópska vysoká škola v Bratislave
Mgr. Michal Bodík, Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave
RNDr. Andrej Gajdoš, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Mgr. Terézia Eckertová, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Univerzita Komenského v Bratislave
Ing. Ondrej Kaššák, PhD., Fakulta informatiky a informačných technológií, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Ing. Lukáš Kohútka, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Mgr. Jaroslav Merc, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Bc. Matej Mikulszky, Ústav riadenia a informatizácie výrobných procesov, Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, Technická univerzita v Košiciach
Bc. Martin Selvek, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, Univerzita Komenského v Bratislave

4. kategória: Lekárske vedy, farmácia
Mgr. Radivojka Bánová, Virologický ústav, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied v Bratislave
Bc. Silvia Fireková, Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce, Trnavská univerzita v Trnave
PharmDr. Zuzana Klimaszová, Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Marek Ratvaj, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach
Ing. Silvia Schmidtová, Ústav experimentálnej onkológie, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied v Bratislave
Jana Števanková, Fakulta zdravotníctva, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Dominika Tarasovičová, Fakulta zdravotníckych odborov, Prešovská univerzita v Prešove

5. kategória: Prírodné vedy, chémia
Mgr. Michal Benc, Fakulta prírodných vied, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Mgr. Marcela Bučeková, PhD., Ústav molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave
RNDr. Viktória Čabanová, PhD., Parazitologický ústav Slovenskej akadémie vied v Košiciach
Mgr. Jana Hovancová, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Bc. Erika Hutníková, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach
RNDr. Anna Šárocká, Fakulta prírodných vied, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

6. kategória: Stavebníctvo, architektúra
Ing. Matej Hájek, PhD., Stavebná fakulta, Žilinská univerzita v Žiline
Bc. Matúš Harčár, Stavebná fakulta, Technická univerzita v Košiciach
Tomáš Perďoch, Fakulta architektúry, Slovenská technická univerzita v Bratislave

7. kategória: Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo
Ing. Michal Filípek, Lesnícka fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
Bc. Peter Kľoc, Drevárska fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
Ing. Ján Kovarovič, Fakulta biotechnológie a potravinárstva, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Bc. Peter Marčiš, Lesnícka fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
Ing. Martina Pšenková, PhD., Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Ing. Šimon Saloň, Lesnícka fakulta, Technická univerzita vo Zvolene

8. kategória: Filozofia, politológia, sociológia, pedagogika
Bc. Dominik Bujňák, Filozofická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Bc. Pavol Dérer, Filozofická fakulta, Katolícka univerzita v Ružomberku
Mgr. Daniela Glavaničová, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Bc. Simona Hahnová, Fakulta masmédií, Рaneurópska vysoká škola v Bratislave
Bc. Natália Hermannová, Pedagogická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
PaedDr. Nina Kozárová, PhD., Pedagogická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Mgr. Matej Laš, Filozofická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Bc. Katarína Sklutová, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Mgr. Jakub Škrol, Ústav experimentálnej psychológie, Centrum spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied v Bratislave
PaedDr. Robert Tomšík, PhD., Pedagogická fakulta, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Mgr. Michal Uhrín, Filozofická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave

9. kategória: Kultúra, umenie
Ing. arch. Miroslav Beličák, Fakulta umení, Technická univerzita v Košiciach
Mgr. art. Simona Gottierová, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Mgr. art. Ľuboš Kotlár, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Mgr. art. Petra Kovalčíková, Fakulta dramatických umení, Akadémia umení v Banskej Bystrici
Bc. Matúš Men, Fakulta dramatických umení, Akadémia umení v Banskej Bystrici
Bc. Juraj Mydla, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Bc. Leonora Sudi, Pedagogická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

10. kategória: Ekonómia
Bc. Michaela Bílla, Fakulta hospodárskej informatiky, Ekonomická univerzita v Bratislave
Ing. Pavol Grman, Fakulta ekonomiky a manažmentu, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Ing. Matej Masár, Fakulta bezpečnostného inžinierstva, Žilinská univerzita v Žiline
Ing. Martin Mičiak, Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita v Žiline
Ján Široký, Podnikovohospodárska fakulta, Ekonomická univerzita v Bratislave
Ing. Petronela Tarinová, Fakulta ekonomiky a manažmentu, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

11. kategória: Právo
Bc. Jakub Dzimko, Právnická fakulta, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Bc. Adam Máčaj, Právnická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
PhDr. JUDr. Peter Papáček, Fakulta práva, Рaneurópska vysoká škola v Bratislave
Bc. Lukáš Tomáš, Právnická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Bc. Evelyn Tomová, Právnická fakulta, Trnavská univerzita v Trnave

12. kategória: Šport
Samuel Baláž, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
Genc Berisha, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
Maroš Dostál, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach
Kristína Fečová, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislave
Vladimír Hurban, Filozofická fakulta, Trnavská univerzita v Trnave
Mgr. Kamila Chomaničová, Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
Bc. Viktória Lipianska, Obchodná fakulta, Ekonomická univerzita v Bratislave
Bc. Barbora Mokošová, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
voj. 1.st. Jakub Nyéki, Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši
Julián Enrik Smoliga, Fakulta telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
Bc. Veronika Sýkorová, Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

AMAVET spustil registráciu na 14. ročník súťaže Junior Internet a hľadá online talenty

$
0
0

Logo súťaže Junior Internet, zdroj: AMAVETAsociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) pozýva všetkých nadšencov internetu a programovania na Junior Internet 2019. Záujemcovia môžu ešte 2 týždne prihlasovať svoje projekty webových stránok, mobilných aplikácií, blogov, vlogov, dizajnov, grafiky a textov.

Súťaž Junior Internet je určená žiakom základných a stredných škôl. Registrovať sa môže individuálny súťažiaci alebo tím autorov maximálne do troch členov najneskôr 28. februára 2019. Po tomto termíne hodnotiaca komisia, zložená z odborníkov z praxe, vyhodnotí prihlásené práce.

Organizátor súťaže AMAVET pozve najzaujímavejšie projekty na súťažnú konferenciu, ktorá sa uskutoční 5. a 6. apríla 2019 na Fakulte informatiky a informačných technológiíSTU v Bratislave. Podujatie je otvorené pre všetkých záujemcov o projekty mladých ľudí či prednášky z IT, grafiky či marketingu. Zvlášť vítané sú školy počas dopoludňajšieho programu v piatok 5. apríla.

Účastníci Junior Internet 2018, zdroj: AMAVET

Súťaž sa uskutoční pod záštitou prof. Márie Bielikovej, dekanky Fakulty informatiky a informačných technológií STU a Ladislava Mika, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Odborným garantom 14. ročník súťaže Junior Internet je IT Asociácia Slovenska a súčasne záštitu nad konferenciou prijal jej prezident Emil Fitoš.

Pre Junior Internet 2019 sú vyhlásené nasledovné súťažné kategórie:

  • JuniorWEB– prihlasovanie vlastných webových stránok, webových aplikácií, naprogramovaných CMS, ktoré sú umiestnené na internete
  • JuniorDESIGN – prihlasovanie vytvorených digitálnych grafických prác, plagátov, kresieb, dizajn manuálov, koláží a akýchkoľvek iných elektronických grafických prác, umiestnených na internete
  • JuniorTEXT – prihlasovanie textov na vyhlásenú tému „Tentoraz hlasujem za...“, literárny útvar je ľubovoľný, rozsah súťažného textu musí byť minimálne 1000 znakov, text musí byť umiestnený na internete s uvedením jeho autora
  • JuniorBLOG– prihlasovanie vlastných blogov, fotoblogov, videoblogov, teda stránok/kanálov, kde sa nachádza jedinečný autorský obsah bez ohľadu na tému, na rozdiel od kategórie JuniorWEB sa primárne nehodnotí vývojová/programátorská časť, ale obsah a forma
  • JuniorAPP – prihlasovanie mobilných aplikácií pre tablety a smartfóny
  • JuniorLEARN– kategória pre weby a aplikácie poskytujúce vzdelávací obsah, weby škôl, miest, obcí, prípadne regiónov

Pre ľudí na Slovensku je pred voľbami do Európskeho parlamentu dôležité zlepšiť ochranu životného prostredia, želajú si viac financií do študijných programov a športu, chcú obmedzenie nelegálnej migrácie, lepšie pracovné podmienky, či väčšiu podporu pre zaostalé regióny. Za čo by ste zahlasovali vy, ak by ste mali možnosť ísť voliť?“ uviedol pri tejto príležitosti Ladislav Miko.

Členovia poroty a organizačného tímu Junior Internet 2018, zdroj: AMAVET

Zdroj článku: 
Viewing all 62 articles
Browse latest View live